23
Dub
2020
angličtina pro děti doma

Angličtina pro děti v karanténě: Earth Day

Jak jste včera oslavili Den Země? My dloooouhou procházkou po lese. A protože na lesní téma už jsme v našem seriálu Angličtina pro děti v karanténě psali, našla jsem v archivu aktivity, které se tematicky také hodí. Domácí miniskleník pro pozorování růstu semínek a výtvarný pokus s jarní tematikou. Holky aktivity moc bavily, jak se můžete přesvědčit v přiloženém videu. Přidáte se k nám?

Let’s Make a Greenhouse

Ve škole u Máji teď zrovna probírali téma klíčení. Zaseli jsme tak doma klasickou řeřichu na vatu. Ale tam mi trochu vadí, že není zas tak dobře vidět, jak z klíčku rostou kořínky.

Vzpomněla jsem si přitom na jednou z aktivit – papírový skleník s fólií, který jsme vyráběli před dvěma lety a moc nás to bavilo, i když s výsledkem jsme zas až tak spokojení nebyli. Kýžené semínko nám na první pokus nevyklíčilo. Dali jsme mu tak letos druhou šanci. Ale pro jistotu jsme přidali těch semínek víc a také jsme je častěji vlhčili. A tentokrát byl výsledek víc než překvapivý.

Miniskleník je vlastně jen čtvrtka vystřižená ve tvaru květníku a uvnitř v průhledu je sešívačkou zašitá eurofolie. Netuším, kdo je autorem nápadu, tak se omlouvám, že ho zde neuvedu.

angličtina pro děti doma

Aktivita se krásně hodí na tvoření v angličtině, můžete se třeba inspirovat naším mluvníčkem, pokud si nejste jistí výrazy.

You will need:
two sheets of thicker art paper
transparent plastic folder
stapler
pencil + set of watercolours with brush; or markers/crayons
scissors
damp cotton wool/cotton pads
seeds – we tried watercress and mungo beans

Today we are going to make a small paper greenhouse!

First draw the shape of a flowerpot on one sheet of paper. 
Now let’s cut cut it carefully out – I will help you with the middle part. Now trace this flower pot on the other sheet of paper. Great! Let’s cut this flower pot out as well. Now it is time to decorate both flowerpots! You can do each side differently. Do you want to use watercolours? Or crayons?
After you are done, we will let it  dry. In the meantime I will cut out the plastic middle.

Ok, the flower pot is dry now, we will staple the paper and the plastic part all together.
 You can help me but let’s be careful. Watch your fingers! We will leave the top part open.

Now dampen this cotton pad and sprinkle some seeds on it. Four or five will do. Great and let’s carefully place it inside the greenhouse pot. That’s it. Now it is time to wait a few days. Every morning you can go and have a look if anything changed. And you will also sprinkle your seeds with a bit of water everyonce in a while.

angličtina pro děti doma
When the seed coat breaks, you can see a root growing downards and a shoot growing upwards.
🙂

Secret Pictures

A taky jsme vyzkoušeli novou aktivitu, která teď frčí po internetu – opět jsme se inspirovali videem ze skupiny Domácí a komunitní vzdělávání. A je to vážně skvělé kouzloobrázek si můžete nakreslit, jaký chcete. Menší děti (dvouleté) vůbec princip nechápou, ale kouzlo je baví. Šestileté Máje také chvíli trvalo přijít na to, jak si takový obrázek vyrobit. Nakonec se jí to povedlo.

A protože je jaro, zvolili jsme jarní motivy.

You will need:
Paper towels
Markers of different colours

First tear off one sheet of paper towel. Fold it in two parts and then again in two parts. Unfold once and cut it in the middle. You are left with two folded squares that open into a rectangle. Draw the main design of your picture in the inside part, the cover should show just some hints.

Eg. a ladybug: the cover part will show seven spots, the inside part will show the rest of the ladybug.

angličtina pro děti doma

angličtina pro děti doma

Na této aktivitě si můžete krásně procvičit jednoduché otázky-hádanky – hlavní obrázek schovejte a ukažte jen svrchní část (pozor, občas prosvítá, můžete si pomoci nějakou čtvrtkou vloženou mezi). Napoprvé děti princip nejspíš nepochopí, tak si do zásoby připravte více obrázků. A obrázek ve vodě nenechávejte dlouho, brzy začne vodu obarvovat. Starší děti mohou zkusit vytvořit vlastní obrázkové hádanky a procvičí si tak i tvoření otázek, nejen odpovědi.

Here is a secret picture. Can you guess what it is?
What can you see?
Can you guess what it could be?
What colour is this?
Now see the magic! Drop the paper carefully to the bowl. What has the picture turned into?

A tady jak to proběhlo u nás.

Máte chuť si to také vyzkoušet? Dejte mi vědět, jak vás to bavilo!

 

1 Response

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..