O mně

Jsem Petra Vojtová a jsem máma dvou holčiček. Jsem Češka a své dcery vychovávám krom mateřštiny i v angličtině, už od zavinovačky.

Já sama mám k cizím jazykům blízko. Jsou mým celoživotním parťákem. Vyrostla jsem v bilingvní česko-slovenské rodině, jako malou mě táta učil anglicky, později jsem podlehla kouzlu španělštiny a nakonec jsem vystudovala obor překladatelství-tlumočnictví na FFUK (angličtina-španělština). Na škole jsem spoustu let strávila i s ruštinou a němčinou a nedávno se mi připletla do cesty dosud nepoznaná polština. Mám to štěstí, že cizí jazyky se mi staly srdcovkou i profesí.

Když se mi narodila první dcera, toužila jsem po tom, aby měla přirozený kontakt s cizím jazykem už odmala. Aby si k němu vypěstovala stejné nebo alespoň podobně přirozené pouto jako k mateřštině. Začala jsem pátrat, číst, studovat, vymýšlet a zkoušet. Cizí jazyk  – v našem případě angličtina – se u nás doma postupně zabydlel a dnes je naprosto přirozenou součástí našeho života. V angličtině si hrajeme, čteme, zpíváme, malujeme, tvoříme, radujeme se i zlobíme. Stejně jako v češtině. Na začátku jsem měla trochu obavy, pochyby, zda to někam povede, ale samotnou mě překvapilo, jak to všechno do sebe krásně zapadá. Jak přirozeně dnes už obě dcerky angličtinu vnímají a aktivně používají, aniž by to bylo na úkor mateřštiny.

Petra Vojtová DoubleBubble

Pokud chcete něco podobného zkusit i vy, ale nevíte, jak na to, zkuste se inspirovat na mém blogu. Najdete tam spoustu tipů na to, jak podpořit cizojazyčný vývoj dítěte v domácím prostředí. Není to nic těžkého, ani časově náročného. Své domácí prostředí si můžete velmi snadno nastavit stejně jako my – chce to jen trpělivost, respekt k dítěti a vytrvalost. A především vědět, že nejde o soutěž, ani ambice, ale o poznávání nového a zpestření všedního.

Můžeme se také potkat a vše osobně probrat i na mém kurzu Jak vést děti k cizím jazykům, termíny sledujte zde.

Nejaktuálnější příspěvky a mnohé další můžete sledovat i na FB stránkách DoubleBubble. Nenechte si uniknout ani možnost prodávat či nakupovat v bazárku cizojazyčných knih, hraček a pomůcek, který jsem pro vás založila ve skupině Used Children’s Books and Toys Czech Republic.

Nedávno mě na téma angličtiny a malých dětí vyzpovídal i Broňa, nadšený učitel angličtiny.

Další rozhovor se mnou, tentokrát v psané podobě, si můžete přečíst na stránkách blogu Jazykový koutek. Najdete jej i v báječné knížce Lucie Gramelové Jak vyzrát na cizí jazyky, která by rozhodně neměla uniknout nikomu, kdo se chce učit cizí jazyky. A pokud máte rádi rádio a mluvené slovo, kratičký vstup se mnou si můžete poslechnout v rozhlase Regina DAB Praha.

Novou sérii článků DoubleBubble, tentokrát v angličtině, můžete sledovat na anglickém portálu Little Panda. Najdete tam také rozhovor se mnou o tom, jak si doma hrajeme s angličtinou.

A v neposlední řadě mě můžete také kontaktovat i prostřednictvím e-mailu na petra@doublebubble.cz.

Těším se na vás

Petra Vojtová