16
Dub
2020
videa pro děti v angličtině

Naše oblíbená videa 4

Píšete mi, že ty výzvy nestíháte. Tady tedy jedno malé přiznání – já taky ne 🙂 Pojďme tedy trochu zvolnit. Další díl do minisérie Na co se díváme jsem tu dávala celkem nedávno, proto mi bylo hloupé dávat stejné téma. Ale když ono se to v dnešní době tak nějak hodí – čí děti nesedí u televize víc než dřív? Tak můžou sedět u anglické a zaplácneme jaksi dvě mouchy jednou ranou.

New telly

Několik týdnů potom, co jsem napsala poslední příspěvek na téma našich oblíbených videí, je už zase všechno jinak. Posledních čtrnáct dní holky nechtějí nic jiného než: medvědy The Berenstein Bears a zajíce Max and Ruby.

A já jsem za to nesmírně ráda. Oproti předchozímu mi to přijde jako velká změna k lepšímu. Uvidíme, jak dlouho to vydrží.

The Berenstein Bears je americká literární klasika pro děti. Je to série příběhů, které většinou ústí v morální ponaučení. První knižní díl vyšel už zkraje 60. let minulého století a původně ani nebyl zamýšlen jako úvodní příběh plánované série. Že na postavičky medvědů grizzly naváže dalších bezmála 300 dílů, v té době vůbec nikdo nečekal. O to míň vydavatel, samotný Theodor Geissel, známý jako Dr. Seuss. Ten autorský a zároveň manželský pár před prvním vydáním pěkně potrápil leckdy až hnidopišskými komentáři (Jaký tabák Papa Bear kouří?). A také jim vřele doporučil, aby si na příští knihu vybrali jiné zvířecí postavičky, protože dětský knižní trh je už medvědy doslova zamořený.

Jako doporučený věk pro sledování animované série/čtení knížek většina recenzentů uvádí 3–7/9 let. Pokud se pro něj rozhodnete, mějte na paměti, že je určený pro rodilé mluvčí s americkou angličtinou a místy tomu odpovídá děj (tu a tam americké reálie) i rychlost mluvení. Pro děti, které s angličtinou teprve začínají, není nejvhodnější. Tedy pokud nerazíte metodu hoď dítě do vody, ono se chytne. Myslím, že u jazyků taková metoda není nijak na škodu – pokud dítě vyloženě neprotestuje.

Max and Ruby

Max and Ruby je oproti tomu mladší kanadská série, která ještě neoslavila ani dvě desetiletí od svého vzniku. Vypráví příběhy ze života dvou sourozenců – tříletého Maxe a o čtyři roky starší Ruby. Tenhle seriál si moje holky oblíbily pravděpodobně kvůli tomu, že jsou hlavním hrdinům věkově velmi blízké.

Jazykově se mi série Maxe a Ruby zdá o něco přístupnější nerodilým mluvčím. Takže pokud váháte a ani jeden ze dvou příběhů neznáte, doporučuju začít právě tímto.

A jinak říkám dětem, ať to s tou telkou moc nepřehání, nebo skončí jak ten pán v básničce:

There once was a man who liked to watch the telly

And his belly soon turned into jelly.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..