30
Bře
2020
angličtina s dětmi rainbow

Angličtina v karanténě: Rainbow Hope (Day 8-11)

Zatímco v Čechách probíhá srdíčková iniciativa v podobě vánočních světýlek nainstalovaných v oknech do tvaru srdce, v Anglii a v US frčí duhy, taktéž v oknech. Obě iniciativy mají jedno společné – vyjádřit na dálku podporu svému okolí, sousedům i náhodným kolemjdoucím. Podporu všem, kteří stojí COVID tváří v tvář v první linii. Naději, že brzy bude líp. A taky snahu prozářit dny mezi čtyřmi stěnami.

Když jsem přemýšlela nad dalším tématem, věděla jsem, že tohle je přesně pro nás. Solidarita. Protože co vzácnějšího můžeme dětem předat, než je naučit myslet na druhé. Tak kdo se k nám přidá?

Duhové ráno

Ráno jsem Máje vysvětlovala, že bych dneska chtěla tvořit duhu, ale jí se moc nechtělo. Už jsme ji dělaly několikrát kdysi dřív a přeci jen to taková výzva pro šestileté dítě to není. Ale když jsem jí vysvětlila proč a ukázala obrázky duhy tvořené dětmi (viz odkazy výše) napříč světem, nápad se jí zalíbil. A tak máme duhy hned tři – jednu i od Žofky.

Why do you want to draw a rainbow? It’s boring!
Because it’s so bright and colourful and it gives people hope…
What is hope?
A belief that everything is going to turn out well…

I Can Sing a Rainbow – can you?

Možná se vám ke tvoření bude hodit nějaká tematická písnička, nám se líbí tahle. Nemá žádnou animaci, zato je krásně nazpívaná. Na YouTube ale snadno najdete i její animovanou verzi, jen s jiným interpretem.

Red and orange and yellow and green
Blue and purple too
I can sing a rainbow
Sing a rainbow
I can sing a rainbow with you.
Look with your eyes
Listen with your ears
And sing everything you see
You can sing a rainbow
Sing a rainbow,
Sing along with me.

Pěkná je i tato verze od našeho oblíbeného Mother Goose Club:

Duha dvakrát jinak

angličtina pro děti doma

První nápad na tvoření jsem okoukla na blogu Mess for Less. Hledala jsem inspiraci na jednodušší kombinované tvoření, ideálně s vodovkami, aby se mohla snadno zapojit i dvouapůlletá Žofie. Nakonec vyhrály vodovky a sůl. Sůl má krásně vytáhnout barvy. Nám vytáhla, ale zase takový zázrak to nebyl. Děti to ale moc bavilo a duha se nakonec povedla.

You will need:

A sheet of paper, a set of watercolours, liquid glue or a black waxcrayon and some salt

Let’s draw the shape of the rainbow first with our black crayon. How many colours are there in the rainbow? Can you name them all? Now let’s colour each arch with the right colour. First is red, second is orange, then yellow, green, blue and purple is the last one. Let’s do this fast before all the paint dries up. Now let’s sprinkle the rainbow with salt and let it dry. You will then see how the colours shine!

angličtina pro děti doma rainbow

Druhý nápad máme z Pinterestu. Tady jsem Máje pomohla se stříháním krepového papíru. Měly jsme ho smotaný do ruliček, protože jinak bych proužek rovně nikdy neustřihla. A na Máju byly ruličky moc silné, neměla sílu je prostřihnout. Jinak vše dělala sama. Zvládnou to ale určitě i děti mladší.

angličtina pro děti doma rainbow

You will need:

A paper plate, tissue paper in rainbow colours, watercolours, a pair of scissors

First split the paper plate into two halves. Decorate one half with rainbow colours. Then cut the tissue paper into stripes (we used 4 stripes of each rainbow colour). Tape two stripes of the same colour at each end of the rainbow. Hang out on display, or tape on a window. Enjoy looking at it all day. 🙂

Tvoříme online s rodilým mluvčím

Pokud byste si chtěli zatvořit s rodilými mluvčími, tak moc doporučuju tato videa.

Pro trochu větší děti (5+) video od Art for Kids Hub: Jak si udělat duhovou koláž. Mimochodem, všechny jejich videa vypadají skvěle!

A pro menší děti – ve zjednodušené angličtině pro nerodilé mluvčí je i jednodušší tvoření od Bri Reads.

 

Rainbow Experiment

Pokud vaše děti rády mlsají lentilky, tak by určitě neměly vynechat tenhle pokus, který vážně stojí za to!

 

For this experiment you will need: a cup of warm water, a white plate, Skittles or any colour-coded candies („lentilky“ will do)

Unwrap the Skittles and make a rainbow circle with them around the plate. Pour warm water in the middle of the plate and wait for the miracle to come!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..