13
Říj
2015

Halloween: Spook Out or Be Spooky!

Přituhuje. Podzim začíná ukazovat svoji sílu a často i cenit zuby. Dnes jsme s Májou při procházce městem prošly kolem stánku se zeleninou a už z dálky se na nás zubila obrovská dýně. A mně se v mžiku vybavilo, jak jsem byla kdysi dávno, opravdu hodně dávno, ještě na střední, na výměnném pobytu v US. Jak jsem tam těsně před sklonkem října strávila několik večerů dlabáním, provrtáváním a vyřezáváním podobných pidlovokých strašáků. Zatímco moje ruce úpěly.

Vyřezávané dýně, symbol anglosaského svátku Halloween, se s expanzí americké kultury dostaly i k nám. Nejsem sice zastáncem přejímání symbolů a svátků, které s naší kulturou nesouvisí, ale Halloween je tak trochu jiný. Nepřebíjí nic našeho, českou verzi trick or treat si stále necháváme na Velikonoce. Nezašel tak daleko jako sv. Valentýn, sv. Patrik nebo dokonce Santa. U nich každý rok sleduju, jak svou komerční pákou manipulují českého spotřebitele a trpím při tom. Za Máchu, Cyrdu i Metoda, o Ježíškovi ani nemluvě.
V našem případě je Halloween navíc skvělá příležitost, jak přiblížit hravou a nenásilnou formou anglosaskou kulturu i těm nejmenším. A jak k nim nenápadně propašovat trochu angličtiny. Proč to tedy nevyužít? Zkuste si udělat strašidelné odpoledne.
 
Jste-li z Hradce Králové a jeho okolí a máte-li hravé dítko ve věku cca 5–9 let, zajděte se ohřát 2. listopadu v 16:30 hod. do knihkupectví Oxford Bookshop na Masarykově náměstí. Pro děti tam chystají příjemné odpoledne s tvořením vlastních dýní a strašidýlek a vyprávění o Halloweenu. Nebudou chybět ani tematické hry a pohádka.
A pokud to máte do Hradce Králové daleko, nevadí. Můžete improvizovat i doma a:
– zahřát se u čaje s dýňovými koláčky
– vydlabat si vlastní dýni 
nebo
– si zahrát strašidelnou hru


Nezapomeňte si u toho pustit halloweenskou písničku nebo přečíst strašidelnou básničku.  

A taky se u toho bát! 


 
Simply get spooked out or be spooky!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..