24
Dub
2019

Jak učit děti anglicky s písničkami – Super Simple Songs

anglické písničky pro děti

O tom, jak báječné jsou Super Simple Songs, jsem tu psala už mockrát. Důkazem je nejen počet zhlédnutí na YouTube, který u jednotlivých písniček často přesahuje desítky milionů. Jednoznačně o tom svědčí i zájem obou mých dcer a dětí z našeho okolí. Mája na ně nezanevře ani ve svých pěti letech, Žofka se díky nim v roce a půl seznamuje s dalším světem angličtiny. V čem jsou ale nejbáječnější? V tom, že s nimi své děti můžete učit anglickydoma a od útlého věku. Všechny písničky jsou navíc úplně zdarma na webu. V našem novém seriálu vám ukážu, jak to udělat, abyste písničky využili co nejefektivněji. Zkrátka jak s nimi začít první krůčky v angličtině.

Super Simple Songs na svém YouTube kanálu i webových stránkách nabízí opravdu širokou škálu „materiálu“ k hrátkám v angličtině. Stránky mají krásně přehledné, můžete vybírat písničky nahodile nebo podle tématu. U starších dětí využijete k jednotlivým typům písniček i pestrou nabídku free printables. A skvělé jsou i doplňkové aktivity crafts nebo activities.

Dneska vám představím řadu, která zatím nejvíc oslovila Žofinku. Nebude to jen čistá náhoda – hlavní účinkující v jednotlivých písních jako by našemu Fredovi z oka vypadli.

Ale proto je sem neuvádím. Tyhle písničky se totiž skvěle hodí pro domácí hraní v cizím jazyce. A tady jsou ty podle mě nejvhodnější:

Písničky – říkanky

První skupinu tvoří klasické písničky, které můžete velmi snadno přetvořit i v říkanku. Jak už jsem psala několikrát, písničky jsou super na první seznamování s cizím jazykem. Problém ale je, že zpívané slovo děti často slyší zkresleně vlivem hudby na pozadí a odlišné intonace. Je proto vhodné písničky podpořit i říkankami – mluvené slovo je pro dítě snáze uchopitelné.

Hot Cross Buns

Pat-A-Cake

Pat-A-Cake si kromě písničky a klasické říkanky děti mohou užít i jako tleskačku. A kdo máte naši knížku, víte, že v ní tato říkanka nechybí – včetně komentáře, jak ji vhodně doplnit doprovodnými pohyby.

Písničky o denním režimu

Tato skupina písniček je báječná zase z jiného hlediska. Dítě se s ní jednoduchou formou seznamuje s obraty, které se týkají denní rutiny. Texty písniček doporučuju využít a recitovat/zpívat v konkrétním okamžiku, když se třeba oblékáte nebo koupete.

This Is The Way We Get Dressed

This is the Way

The Bath Song

This is the Way We Go To Bed

 

Další populární písničky s doprovodnými pohyby

U těchto písniček si zase můžete pořádně zacvičit. A jak známo, děti se velmi dobře cizí jazyk učí, pokud ho zažívají skrze smysly a pohyb. Vymyslete si vlastní pohyby nebo se inspirujte kdekoli na internetu.

The Wheels on the Bus

Na internetu se dá najít téměř nekonečné množství verzí této písničky. Můžete ji tak postupně doplňovat o další sloky, naše oblíbené jsou třeba Mummies on the bus go chat, chat, chat a Daddies on the bus go nod, nod, nod nebo Coins on the bus go clink, clink, clink. Máte také nějaké svoje oblíbené sloky z této písničky?

If You Are Happy And You Know It

I tahle písnička se dá najít v desítkách verzí. Ta od Super Simple Songs není špatná, ale naučí dítě jen jednu emoci. Existují i další verze, kde se děti skrze stejnou písničku mohou naučit mnohem širší škálu emocí – zkuste třeba toto velmi názorné video od Miss Nina. Můžete si s písničkou pohrát více a vyrobit si prstové maňásky – buď z nastříhaných prstů od rukavic, na které namalujete smajlíky nebo jiné druhy emocí, nebo přímo na bříška prstů. Nebo si vyrobte jednoduché postavičky/obličeje vyjadřující emoci a nalepte na dřevěnou tyčku. Při vyrábění komunikujte spolu jen v angličtině a zkuste v ní setrvat, i když to nebude úplně k věci 🙂

Sidamarink

Do třetice velmi oblíbená písnička, jejíž název i refrén tvoří gibberish. I libozvučná hatmatilka pomáhá dětem v poznávání cizího jazyka, tak si ji někdy pusťte.

Věděli jste, že rodiče mohou své děti učit cizí jazyk přirozeně a hravě doma? Přidejte se k nám s naším novým on-line kurzem a přesvědčíte se, jak jednoduše se může cizí jazyk zabydlet i u vás doma 🙂

2 Responses

  1. Dobrý den. Děkuji za skvělý tip. Mám sedmiměsíční holičku a právě se zajímám o to, kdy je nejlepší doba ji pomalu začít učit angličtinu. Teprve včera jsem vás objevila a moc se mi vaše práce líbí. Postupně chci přečíst vaše články a zkouknout videa. 🙂 Děkuji! Kristina

    1. Petra Vojtová

      Dobrý den, Kristino, moc děkuji za komentář i pochvalu, červenám se. Jsem ráda, že zde nacházíte inspiraci, přeji hodně radosti z objevování i hraní s dcerkou.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..