Jak na angličtinu doma se staršími dětmi
Pravidelní čtenáři vědí, že tenhle blog tak trochu roste se mnou. Respektive s mými dětmi. Snažím se vám přinášet tipy, jak vést děti k cizím jazykům už raného věku. Protože jedině tak může dítě cizí jazyk vstřebávat co nejpřirozeněji, podobně jako mateřštinu. Už od začátku blogu se ale setkávám s dotazy co dělat, když je dítě starší a s angličtinou začíná nebo se v ní zatím nikam neposunulo?
Sepsat tenhle článek jsem vždycky měla jako takový rest, do kterého se mi moc nechce, protože se staršími dětmi, které s cizím jazykem teprve začínají, nemám osobní zkušenost. Jasně, můžu vám dát spoustu tipů, co vím, že se tak dělá v jazykovkách. Ale to je přeci něco úplně jiného než hraní s dětmi doma. A smyslem tohoto blogu je přinášet tipy rodičům jako rodič, nikoli jako lektor. To jsou totiž dva úplně odlišné přístupy.
Za těch bezmála sedm let, co blog píšu, se mi už nahromadila doma slušná kupa nápadů. Takže se do toho můžeme pustit: Co všechno bych vyzkoušela, kdybych měla děti školního věku nepolíbené nebo nedostatečně políbené angličtinou?
Čtyři složky
Učení cizího jazyka se dá rozdělit do čtyř kategorií: poslech, mluvení, čtení, psaní. Ty se zpravidla přirozeně prolínají s tím, že jedna složka má menší či větší převahu. Jak to doma zařídit, abychom alespoň částečně obsáhli všechny čtyři složky jazyka, ale zároveň z toho všeho neudělali klasickou školní nudu? Abych vás svými tipy dokonale nezahltila, rozepsala jsem je do čtyř článků na pokračování.
Dnes se podíváme na zoubek mluvení.
Jak se doma s dětmi rozmluvit anglicky
Angličtina s lektorem online
Svět se ze dne na den přesunul online. V online vodách můžete najít i skvělé lektory pro děti. Vybírat můžete nejen mezi rodiláky, ale na českém trhu se najde i spousta velmi dobrých českých lektorů, kteří si s rodilými mluvčími nezadají. Základní podmínkou je, aby lektor měl zkušenosti s dětmi. Přístup učení by totiž měl být zcela odlišný od učení dospělých.
Hodina strávená s lektorem online by se neměla podobat klasické školní lekci. Měla by být co nejvíc interaktivní, svižná a zábavná. Děti by z ní měly odcházet nadšené a ne shrbené pod tíhou úkolů a gramatických pouček.
Kde hledat zkušené lektory?
Pokud jste přesvědčení, že jedinou správnou cestou je rodilý mluvčí, můžete zkusit osvědčené a školené lektory, které nabízí Speak&Do. Máme s nimi osobní zkušenost a vždy jsme byli nadšení!
Na českém trhu také nedávno vznikl zajímavý projekt Kideo, který nabízí konverzaci s ověřenými lektory z USA. S projektem nemám osobní zkušenost, budu ráda, když mi napíšete zpětnou vazbu, pokud už někdo z vás vyzkoušel 🙂
Jsem si ale víc než jistá, že vaše děti budou bavit i online lekce kreativních českých lektorů, u kterých sotva poznáte, že nejsou rodilí mluvčí. Mě třeba svým přístupem nejvíc oslovují Jana Somerville, Radka Kentnerová, Klára Pirklová a Mirka Smíšková (angličtina a němčina).
Janu Somerville jsem požádala, jestli by mi nedala nakouknout do svých lekcí. Poslala mi komentář k následujícím aktivitám:
*Na první lednové lekci jsme se s dětmi – sourozenci – bavily o novoročních předsevzetích. Děti po chvilce samy správně tvořily věty s will. Nejvíc je bavila hra, při které tvořily bláznivé věty typu Mum will climb Mt Everest. Za každou utvořenou větu děti dostaly nebo ztratily body podle předem dohodnutých pravidel a přitom mezi sebou soutěžily. Hodnocení a věty děti samy zapisovaly do tabulky v Zoomu – je tam spousta interaktivních vychytávek, například razítkování. Zapisování a razítkování, to děti moc baví.
*Venku zrovna napadl sníh a já měla lekci s malým klučinou. Hlavní téma lekce tedy byla Peppa Pig se sněhem. K počítači jsme si přinesli šály, rukavice a čepice, které jsme si oblékali a svlékali. Pak jsme se dívali společně na video a část příběhu jsme hráli. Nakonec jsme spolu „stavěli“ sněhuláka. Chlapeček pak dostal za úkol nakreslit sněhuláka. Na příští lekci s ním budeme dál pracovat a procvičíme tak části těla, oblečení, pocity apod.
Lektor do domu
Zatím ještě není ideální doba na návštěvy, ale i to se postupně změní. Pokud byste chtěli rodilého mluvčí do domu, můžete také vyzkoušet některého lektora z nabídky již zmiňované Speak&Do.
Spolu a bez lektora
Lektor jednou týdně je skvělá věc, pokud se chcete ale opravdu do toho pustit, budete muset podniknout ještě něco navíc z vlastní iniciativy. Zkuste si doma alespoň jeden den/odpoledne/večer vyhradit na aktivity, do kterých nenásilným způsobem začleníte angličtinu.
Je libo deskovky?
Deskové nebo karetní hry jsou perfektní pomůckou pro procvičování jazyka. Vyberte si dopředu jednu, na které se s dítětem shodnete, a předem si připravte, jaké obraty budete ke hře potřebovat – házej kostkou, jsi na řadě, lízni si kartu, jedno kolo nehraješ apod. Určitě se neučte odděleně slovíčka (kostka, řada, karta), ale rovnou celé obraty/věty. Nezkoušejte je ani překládat doslovně, ani je nevyhledávejte v Google překladači. Když si nejste jistí, poraďte se s lektorem, nebo si ideálně najděte na internetu anglická pravidla dané deskovky.
Krásný přehled klasických her od Člověče, nezlob se, přes Prší až po Oběšence v angličtině nabízí web Help for English. Najdete tam na toto téma hodně inspirace.
Nebo něco z jiného soudku?
Existuje ale i spousta nedeskových, poměrně netradičních her, které vás určitě zabaví – doporučuju se podívat na tipy od Broni Sobotky v tomto videu!
Tleskačky v angličtině?
Pamatujete si ze svého mládí tleskací hry jako třeba Unbai- vari-vari–vasimbo? V angličtině mají opravdu velkou tradici! Když jsem se s nimi blíže seznamovala, zjistila jsem, že v angličtině existuje opravdu hodně takových, které mají logický a zábavný příběh.
Smyslem našich tleskaček je naučit se rýmovaný text nazpaměť a do rytmu doprovázet buď tleskáním nebo jinými pohyby. Propojením pohybu a zábavného učení si dítě dobře zafixuje jednotlivé obraty. Naše tleskačky mají navíc i velmi povedený komiks, na kterém mohou děti cvičit story-telling. A hlavně videotéku, kde můžete okoukat, jakými způsoby se dá tleskat. Věřte mi, že jsme se u jejich secvičování hodně nasmáli a trochu i narozčilovali, co vám budu tajit…
Anglický večer
Nebaví vás hraní her? Můžete si jednou týdně domluvit společný anglický večer bez her. Cílem je, že za celý večer nikdo nesmí mluvit česky (ze začátku stačí třeba hodina, ale opravdu strávená společně). A jaká má být společná náplň? Cokoli – od vaření, přes malování/tvoření, až po společné stolování a povídání. Když nebudete vědět, jak co říct, můžete využít gesta, mimiku. Na papír si pak nezapomeňte průběžně poznamenávat jednoduché obraty/věty, které jste nevěděli. Deset z nich se do příště naučte. Kdo poruší zákaz mluvení v češtině, platí symbolickou pokutu do společné pokladničky. Za utržené peníze si po nějaké době můžete koupit něco pro všechny. Třeba pizzu! Nebo fish&chips?
Napadá vás ještě něco? Napište nám do komentářů, rádi se inspirujeme!
S Kideo jsme vyzkoušeli jednu lekci s lektorkou z USA, která pracuje s nejmenšími dětmi a byli jsme moc spokojení. Dcera je sice na online lekce ještě malá (pracují s dětmi od 4let tuším) a hodně akční, tak udržela pozornost asi cca 10minut, ale lektorka byla skvělá. Můžu tedy doporučit.
Děkuju za referenci, jsem ráda, že to funguje 🙂