18
Kvě
2015

Life Is a Song

Už jsem psala, že u nás za všechno vlastně můžou písničky. Nejprve sloužily jako ukolébavky, postupně se z nich staly i uklidňovačky. Kdykoli hrozí záchvat (zde mám namysli u dítěte, nikoli matky) − v kočárku, v autě, u jídla nebo na poště − stačí s dostatečnou energií zazpívat prvních pár taktů a pozornost dítěte je na určitou dobu odvedena. Brzy jsme k písničkám přidaly i pohyb. Nejprve jsem s dcerou zkoušela různé české dětské písničky, až jsme na delší dobu zakotvily u tří oblíbených (Komáři se ženily, Pec nám spadla a Prší, prší). Pak jsem dostala tip na slovenskou Fíhu tralala. Její Bum, bác a Slivková pesničkaMáju drží dodnes. A s Fíhou nám už chyběl jen krůček k postupnému objevování mezinárodní hudební scény.


Kamarádka Carla z Argentiny mi přivezla MP3 své favoritky z dětství Marii Elenu Walsh. Pak jsem přes další argentinskou kamarádku Marianu objevila báječně hravé a rytmické písně Vuelta Canela. A španělský kamarád Tenesor, který žije s rodinou střídavě na Kanárech a v Oxfordu, mi zase doporučil britské nakladatelství Barefoot Books. Kromě úžasné škály knížek (neotřelá témata, nádherné ilustrace) pro všechny věkové kategorie jsem na jejich stránkách objevila i videa. Přehled všech dostupných videí naleznete zde:

http://www.barefootbooks.com/kids/animated-videos/

Jsou určena hlavně starším dětem − tipuju tak od tří let a výše, ale kdo říká, že zvuk nemůžete pustit i těm nejmenším z nejmenších. Přesně tak jsme už od pátého měsíce sjížděly jednu písničku po druhé i s Májou, až jsme zakotvily u tří nejoblíbenějších. Skvělou vychytávkou jsou pak titulky zobrazované u jednotlivých videí. Pravda, pro děti, která už na videa koukají, mohou být trochu rušivé, ale pro mě byly zásadní. Pomohly mi se celou písničku naučit rychle zpaměti.

NAŠE PRVNÍ TOP THREE
Naším naprostým favoritem se stala píseň Up, Up, Up!. Tohle anglické slovíčko se kolem osmého měsíce dokonce zařadilo do prvních pěti slov aktivní zásoby Máji, hned vedle máma, táta, bác a lá-lá-lá. A o nějaké dva měsíce později se už up stalo synonymem pro slovo písnička. Kdykoli tak chce pustit písničku, dožaduje se střídavě lá-lá-lá nebo up-up-up. Byť dnes už je samotná písnička pro nás dostatečně ohraná a máme jiné oblíbené.

Velký úspěch a hodně času jsme se také strávily poslechem If Youˈre Happy and You Know It. Na YouTube ji najdete v mnoha verzích, ale mně i Máje přirostlo k srdci právě tohle provedení. Asi je to tou hravostí v hlase interpretky Susan Reed.

Naprostou výhodou je, že je postavená na pohybu, takže už od mala jsme s Májou svižně máchaly obtloustlýma ručkama i nožkama, podle toho, co se zpívalo. Postupně jsme přidávaly jeden pohyb za druhým. V jedenácti měsících si pak Mája z ničeho nic sama sáhla na nos, jakmile zaznělo touch your nose a natáhla ruce při stretch your arms. Dnes je jí patnáct měsíců a umí se i symbolicky otočit (při turn around) a dupe nožkama (při stamp your feet). Musí ale mít náladu a chtít.

https://www.youtube.com/watch?v=71hqRT9U0wg
Třetí příčku nej pak zcela jednoznačně obsadila Over in the Meadow. Dalo mi to trochu práce si zapamatovat, jak jde za sebou jednotlivá zvířena a jejich zvukové projevy, ale i v mém podání (tj. jiná tónina i melodie) už dlouho funguje jako ukolébavka a vůbec písnička proti mrzutosti.
Přiznám se, že ani video nás celkem brzy neminulo. Vlastně jsem přišla na to, že to je jediný prostředek, jak dítě přinutit sníst aspoň pár lžiček příkrmu. Možná na mě po přečtení těchto řádků pošlou sociálku. Budiž mi alespoň částečnou omluvou to, že mě neobviní ze zanedbání výživy dítěte.
Máte taky Top Three? Share it with us!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..