30
Zář
2019
Angličtina a děti

Kde vzít na cizí jazyk s dětmi doma čas?

Kolik z vás by rádo vedlo svoje děti k angličtině, ale nedělá to? A kolik z vás proto, že na to jednoduše nemá čas? Když se bavím s rodiči v mém okolí, tak je nedostatek času asi nejčastější odpověď, proč své děti nezkusí seznamovat s angličtinou nebo jiným cizím jazykem doma na rodičovské.

Na tohle nemám čas

Většinou mají představu, že angličtina s dětmi doma vyžaduje velkou přípravu. Že nezbytnou podmínkou je didaktické vedení a stoprocentní pozornost dítěte. Zkrátka, že si musí najít časové okénko, kdy si spolu s dítětem na hodinku v klidu sednou a budou „dělat angličtinu“. Tyhle představy jsou mylné, ale naprosto pochopitelné. Přesně takto se totiž učila cizí jazyk většina z nás dospělých – ve školní lavici, pod pedagogickým vedením.

Využijte toho, co děláte běžně každý den

Jako rodiče malých dětí jsme ale v úplně jiné situaci. Jsme doma a máme jedinečnou šanci vzít věc do vlastních rukou: cizí jazyk dětem předávat přirozeně, hravě a každý den. Tak, jak už to později ve školních lavicích nikdy nezažijí. Kde na to ale v tom shonu vzít čas? Každý, kdo mateřskou či rodičovskou zažil, je alergický na slovo dovolená. Leckdy se člověku zdá, že není čas na nic, natož učit děti cizí jazyk. A právě v tom je ten zakopaný pes –  aby ve vaší rodině zdomácněl cizí jazyk, nepotřebujete kvanta času navíc. Jak to ale provést?

Úplně jednoduše. Vystačíte s vaší běžnou rutinou, s tím, co denně děláte a zažíváte. A právě do těchto situací nenápadně vpravíte cizí jazyk. Pro začátek postačí pár říkanek, písniček a knížek. Dítě si tak krásně zvykne na zvuky cizího jazyka a vy se můžete odrazit dál. Kam všude se dá cizí jazyk propašovat a jak?

Když se mazlíte a laškujete

S malými dětmi se mazlíte určitě často a rádi. Nejen, když je potřeba dítě utišit, leckdy prostě jen tak. Kolik z vás se zcela spontánně v takových okamžicích blízkosti uchýlí k laškovným říkankám v mateřštině. A to je přesně ten moment, kdy můžete svůj repertoár říkanek typu Leze, leze po železe nebo Vařila myšička kašičku obohatit o cizojazyčný ekvivalent. Najdete jich spoustu u mě na blogu, na internetu a pokud nemáte čas hledat, zkuste naši oblíbenou říkankovou knížku Little Hand & Finger Plays.

angličtina a děti

Když se něco donekonečna opakuje

Kolik času za den trávíte mytím dětských ruček, oblékáním apod.? Vsadím se, že dohromady to dá klidně i víc než půl hodiny denně. A to jsem ještě zapomněla na koupání. To všechno jsou pravidelně se opakující činnosti, které se úplně báječně hodí pro první krůčky v angličtině. Zkuste si najít třeba vhodnou říkanku na mytí rukou a opakujte ji dětem zas a znovu.

Když je dlouhá chvíle

Sedíte už hodinu v čekárně u doktora a pořád ještě nejste na řadě? I tady se dá krásně pracovat s mluvenými říkankami nebo jejich zpívanou podobou. Nebojte, neznamená to, že budete nutně na celou čekárnu předvádět svoji angličtinu. Někdy stačí si vzít dítě do klína, šeptat mu říkanku do ucha a doprovázet ji náležitými pohyby. Věděli jste, že české Takhle jedou pániv angličtině spoustu ekvivalentů? Já sama znám nejméně čtyři. 🙂

angličtina a děti

Když stavíte bábovičky

Angličtinu nebo jiný cizí jazyk ale můžete velmi dobře propašovat i ven. Třeba na pískoviště. Nebaví vás už po stopadesáté omílat Otloukej se bábovičko, zkuste třeba Pat-a-Cake. Vlastně existují říkanky na jakékoli roční období. Udělejte si svoji sbírku na jednotlivé aktivity v různých ročních obdobích a společně si je recitujte. Můžete tak mít říkanku pro sáňkování, pro sbírání kaštanů nebo pro hrátky u vody. Mrkněte se pro inspiraci u mě na webu do záložky Blog.

V autě nebo u snídaně

Krom říkanek se také velmi dobře dají využít i písničky. U nás doma vlastně skoro pořád něco hraje a přiznám se, že víc v angličtině než v češtině. Ráno to pomáhá rozjet den a chystání do školy, odpoledne zase navozuje relaxační atmosféru. V autě jsou k nezaplacení! Starší dcerka zná i hodně českých písniček, postaral se o to hudební kroužek pro nejmenší a později předškolní přípravka v ZUŠ. A samozřejmě i prarodiče. Spoustu z nich díky starší sestře zná i mladší Žofka. Takže doma dáváme prostor anglickým. Co rády posloucháme najdete také u nás na blogu.

Čas na knížku

Čtete si s dětmi knihy? My jsme četly s první dcerkou téměř pořád. Se druhou je času podstatně méně, ale snažíme se… A víte, že si klidně můžete číst ve dvou jazycích? Je potřeba dodržet pár zásad, mezi ně patří například nepřeskakování z jednoho jazyka do druhého. Založte si samostatnou knihovničku na anglické knížky. Se starší dcerkou máme už od batolecího věku nastaveno, že před usnutím čteme jednu knížku česky a jednu anglicky. Je to pro ni vlastně takové vítězství, protože se tím prodlužuje čas ukládání.

angličtina a děti

Kolik je to času dohromady?

Zkusili jste si ten čas spočítat? A co myslíte – kolik minut může tímto způsobem vaše dítě za den strávit čas v angličtině nebo jiném cizím jazyce? A kolik času vám to zabralo navíc z vašeho běžného dne?

 

———————————–

 

Mimochodem, víte, že z říkanek se může vaše ratolest snadno posunout k prvním větám? Daleko lépe, přirozeněji a mnohem rychleji, než když bude drilovat slovíčka jako ve škole? A že pomocí dalších hravých a přirozených aktivit se může krásně rozmluvit? Pokud byste chtěli vědět jak na to, vyzkoušejte náš nový on-line kurz. Ve dvou a půl hodinách vás provedu napříč světem angličtiny a malých dětí – jednoduše, prakticky, hravě a smysluplně.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..