16
Úno
2017

Jak se učit jazyky na mateřské dovolené

Lucie Gramelová

Skvělá polyglotka a lektorka Lucie Gramelová

Luckou Gramelovou se znám už přes rok, pravidelně sleduju její inspirativní blog Jazykový koutek, jednou za měsíc se vídáme a spolupracujeme spolu na různých projektech. Pokaždé, když ji vidím, mě nezapomene překvapit svojí neutuchající energií. Krom toho, že je mámou tří holčiček (8, 7 a 5 let), je také polyglotkou, autorkou několika jazykových učebnic a lektorkou populárních kurzů Jak na cizí jazyky. Sama vystudovala španělštinu a řečtinu a velmi dobře mluví i anglicky, německy, italsky, francouzsky, portugalsky, nizozemsky, rumunsky a albánsky.

A protože se tu a tam na mě některé maminky obrací, abych jim poradila, jak se během mateřské/rodičovské zdokonalit v angličtině či jiném jazyku, napadlo mě zeptat se přímo Lucky. Neznám totiž nikoho povolanějšího, kdo by mohl maminkám v tomto ohledu poradit. Mám proto nesmírnou radost, že přijala můj návrh a pro vás všechny napsala tento článek nabitý skvělými tipy.

Na mateřské a rodičovské dovolené jsem strávila pět let. Jazyky mě vždycky bavily a nechtěla jsem o ně přijít. Ne že bych se bála, že je zapomenu, prostě jsem je nechtěla najednou vypustit ze svého života.  A příležitostí v nejbližším okolí bylo skutečně málo, takže jsem tomu musela jít naproti!

16780114_1751543958418163_372614707_n

Na mateřské je super, že přes děti se velmi snadno seznámíte.  Pokud nemáte cizojazyčnou kamarádku do party, tak určitě doporučuji zkusit FB skupiny. Pokud vím, existují dvě, které sdružují pouze ženy:  Expat Women Prague a  Women Expats Prague. Z expatských skupin je vůbec největší Expats in Prague – Unite, ta má v současnosti přes deset tisíc členů. Najít někoho, s kým si budete opravdu rozumět, může chvíli trvat, ale vynaložené úsilí se vám mnohokrát vrátí. Řada těch kontaktů mi vydržela, a když je čas, scházíme se dosud. Bezvadný nápad jsou taky playgroups, o kterých jsem se dozvěděla od Petry právě tady na DoubleBubble.

Ať už si najdete někoho ve virtuálním nebo skutečném světě, mohly by se vám hodit následující tipy:

  • Nepoužívejte věty typu I´m sorry, my English is terrible. Sorry for my bad English Neshazujte se předem.
  • Mluvte pomalu a zřetelně. Pokud mluvíme rychle, jsme mnohem méně srozumitelní.
  • Pokud jste velmi nejistí v konverzaci, zkuste si napsat dopředu scénář, něco jako manuál toho, o čem si chcete povídat. Uvidíte, že se budete cítit much more confident.
  • Dlouho jste anglicky nemluvili a chcete se procvičit nanečisto? Zkuste 100 základních otázek pro trénink porozumění a rychlého reagování.

Na mateřské je podle mě důležité realisticky zvážit svoje možnosti a nastavit si sama pravidla. Pamatuju si na jednu svoji zásadu, která ostatním maminkám někdy přišla divná. Důsledně jsem dodržovala pravidlo, že když jdou děti spát (odpoledne i večer), tak nesmím dělat domácí práce. Nemusíte být podobně radikální, stačí, když si projdete svůj běžný den a podíváte se na něj s odstupem. Kde máte prostoje? Kde zbývá pár minut?

lucka a kartičky_uNo ano, často je to třeba na hřišti. Osvědčily se mi nejvíc různé sady kartiček. Samozřejmě že by se dala nosit i kniha, ale ta se zavře, kdykoliv dáváte dětem napít.  Kartičky jsem měla poschovávané v přebalovací tašce i po kapsách. Kolikrát jsem třeba v rychlosti ještě v noci napsala dvacet nových slov na lístečky a schovala si je do kočáru. A na hřišti jako když je člověk najde.

Brzy mi začalo vadit, že mi děti ledacos počmárají a roztrhají, tak jsem prohrábla knihovnu až na dno a vylovila takové ty téměř historické učebnice typu pro jazykové školy. Není to metodicky žádný zázrak, ale nevadilo mi tolik, že mi kniha spadla do písku nebo že ji děti popsaly. Naopak – kolikrát se stalo, že jsem se „učila“, zatímco si do toho děti malovaly.

16780194_1751546075084618_788595585_nAž s dětmi jsem objevila kouzlo (nejen dětských) písniček. Než jsem měla děti, neučila jsem se z písniček ráda, protože často obsahují nepoužitelnou slovní zásobu. Z toho samého důvodu je používám střídmě i v hodinách jako lektorka. Když však byly děti malé, přišlo mi bezva, že děláme společně něco, co je baví a já se z toho ještě naučím slovíčka jako pavučinka nebo houpat se. A najednou mi ta slovní zásoba přišla dokonce zajímavá.  Dodnes umíme celá rodina italské písničky jako La bella tartaruga a Un elefante si dondolava.

Nicméně pokud je něco, co mi skutečně pomohlo „udržet se v jazycích“, pak je to čtení. Jsem knihomol, četla jsem u kojení, četla jsem, jakmile děti usnuly, četla jsem na hřišti, četla jsem prostě všude. Pokud se necítíte na četbu v originále, tak určitě doporučuju Easy Readers. Překvapivě velký výběr cizojazyčné literatury (včetně zmíněné zjednodušené četby) mají také v Městské knihovně v Praze.  A protože se mi nechtělo štrachat se s kočárem do centra, nechávala jsem si knihy za deset korun dovést do bibliobusu.

Flashcards aplikace jsem objevila, až když už děti trochu odrostly, ale jsem si jistá, že bych je využívala taky, kdybych o nich tehdy věděla. Pokud nevíte, o co jde: Tyhle aplikace umožňují vkládat slovíčka a nechat se z nich zkoušet. Jejich veliká výhoda je, že na nich můžete strávit jen pár minut a vyrušení tudíž tak nebolí, jako když máte třeba rozečtenou knihu, něco píšete nebo sledujete film. Pro začátek doporučuju zkusit Quizlet.com nebo Memrise.com.

Pokud jde o aplikaci nejrozšířenější, tedy  Duolingo, tak u té pořád váhám, jestli ji mám doporučovat nebo ne. Mě osobně moc nechytla, ale znám dost lidí, které ano.  Je to spíš hra, a proto taky vyhovuje hravým povahám. Navíc, maminky, které mají děti už trochu větší, často duolingují spolu s nimi.

Co si takhle zkusit psát deník třeba v angličtině?

Co si takhle zkusit psát deník třeba v angličtině?

Stejně tak jsem tenkrát neznala stránky typu WordBrewery.com, které vám „šijí na míru“ jednu větu denně podle vaší úrovně, podle témat, která si volíte apod. Maminky často bojují s nedostatkem času a jedna věta denně může být dobrý začátek pro někoho, kdo má pocit, že aktivní učení by nezvládl. Podobně také existuje technika psaní deníku, která se jmenuje One Sentence Daily. A nabízí se otázka, proč si tu jednu větu nenapsat třeba anglicky?

Pokud tedy chcete od zítřka rozhýbat svoji angličtinu nebo jiný cizí jazyk, dejte si nějaký malý cíl. Hledejte činnosti, které vás opravdu baví, protože to je největší záruka, že vytrváte. Zkuste se obklopit cizím jazykem nenásilně – můžete začít třeba tím, že si mobil i Facebook přepnete do angličtiny, u žehlení nebudete poslouchat českou stanici, ale anglickou, a do chytrého telefonu si nainstalujete některou z aplikací, o kterých byla řeč. Držím vám palce, ať vám jdou cizí jazyky od ruky a ať pro vás nejsou na mateřské další povinností, ale koníčkem.

Jsem si jistá, že si z tolika užitečných tipů vybere každá z nás to své. Moc děkuju, Lucko, za velkou inspiraci a přeju hodně radosti nejen z cizích jazyků!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..