14
Čvn
2016
angličtina a děti DoubleBubble

Jak na maňásky

Když jsme v loňském roce začínali s hraním v cizím jazyce, hledala jsem různé způsoby, jak si takové hraní co nejvíc zpestřit. Písničky, říkanky, knížky a pohádky na videu jsou jedna věc, jak ale zařídit, aby měla dcera Mája i pravidelnou dávku běžné konverzace v pohodlí domova? Přepnout z ničeho nic do angličtiny a mluvit na ni jen anglicky mi přišlo přinejmenším na začátku trochu přitažené za vlasy. Inspiraci jsem nakonec našla v různých zdrojích, především pak v ozkoušených metodách určených pro cizojazyčné výukové metody (např. metody Hocus Lotus nebo Watts English), které často používají mateřské školky. Děti jsou celý den s toutéž paní učitelkou, která je pro ně zároveň i učitelkou angličtiny. Aby došlo k logickému předělu, má pomocníka v podobě maňáska.

Maňásek je kamarád

O maňáskovi jsem snila od loňského léta, ale dlouho jsem  nemohla najít takového, který by se mi líbil po všech stránkách. Většina maňásků na trhu má zvířecí podobu nebo podobu pohádkové postavičky. Mně ale připadalo, že je důležité, aby byl co nejvěrnější. Angličtinu dceři sice představuju velmi hravou formou, ale zároveň chci, aby si už od mala byla vědomá, že je to komunikační nástroj v opravdovém, ne pohádkovém světě. Proto mě nadchlo, když jsem na Fleru našla paní, která šije maňásky v podobě malých sympatických nezbedů a rozverných holčiček. Netrvalo dlouho a měli jsme ho doma. Freda.

Z Freda se za necelý rok stal opravdový kamarád, který si k nám ze všech kamarádů a kamarádek chodí pohrát nejčastěji. Na začátku jsem nastavila několik pravidel, kterých se držíme dodnes a postupem času jsme si hrátky uzpůsobily tak, aby se líbily všem zúčastněným stranám. A funguje to skvěle. Máje dávám volný prostor rozhodovat v tom, co se bude dělat, s čím si budou s Fredem hrát; Fred má zase volné pole v mluvení. S oblibou komentuje všechno, co se při hře děje, ptá se Máji nebo opakuje jednoduše anglicky, co ona říká česky. Má taky emoce i hrdost, nenechá s sebou jen tak manipulovat nebo máchat. Když to Mája přežene, zdravě se naštve a řekne, že už půjde radši domů. Maňásek tak funguje nejen na cizojazyčnou výchovu, ale učí dítě i usměrňovat svoje chování vůči ostatním.

Hrátky s maňáskem můžu jen doporučit. Nevíte, jak začít? Připravila jsem pro vás přehled základních bodů, kterými se řídíme a které nám dávají určitý řád, ať už je hra jakkoli spontánní.

angličtina a děti DoubleBubble

Jak na maňásky

1) Vyberte si takového maňáska, který bude sympatický především vám. Budete ho muset mít rádi, protože ho budete hrát. Pokud k němu budete mít pozitivní vztah vy, vaše dítě to vycítí a vaše pocity se přenesou i na něj. Snadno si pak maňáska oblíbí.

2) Dejte maňáskovi cizí jméno, ale nemusí být smyšlené. Naopak doporučuju mu dát reálné  jméno typické pro jazyk, kterým bude mluvit.

3) Maňásek mluví výhradně cizím jazykem.

4) Vaše dítě bude na maňáska – přinejmenším  počátku – reagovat v češtině. Doporučuju tedy hraní nastavit tak, že maňásek sice česky rozumí, ale NIKDY česky nemluví.

5) Ze začátku mohou některé děti (zejména ty, které nejsou na cizí jazyk ještě tolik zvyklé a děti starší) maňáskovo cizojazyčné mluvení odmítat. Doporučuju tedy dítě předem připravit na to, že maňásek jinak mluvit neumí. Pokud by dítě bylo rozmrzelé i nadále, hru zkraťte na minimum. Zkuste to znovu za pár dní i opakovaně, bude-li to nutné. Dítě si postupně zvykne a začne se na maňáska samo ptát.

6) Maňásek by měl mluvit. Hodně, ale zřetelně a přiměřenou rychlostí. Osvědčilo se mi, že Fred často v angličtině opakuje jednoduchými větami to, co říká Mája česky. Jakoby se ujišťuje, že češtině rozumí dobře. Přitom dává důraz na slova, u kterých si je jistý, že už je Mája zná, aby ji tak dodal sebedůvěru a neodradil ji.

Mája: Sedni si, já ti přečtu tuhle novou knížku. Dostala jsem ji od maminky.
Maňásek: I see, you have a new book! It’s from your mommy.
Mája (s hmatovou knížkou o zvířátkách): Sáhni si tady na tukana. Vidíš, jak je heboučkej?
Fred: Oh, it’s a toucan! It is so smooth!
Mája: Tady je had, pozor na něj, ať tě nekousne. Hodně syčí.
Fred: Wow, look at the snake! I’m scared. It can bite.
It goes hiss, hissss, hisssssss.

7) Maňásek by měl mít svůj hlas. Měli byste při hře s ním změnit svůj hlas na jiný, což není jednoduché. Já osobně nemám herecké vlohy a hodně se soustředím na jazykovou stránku věci, dost mi to tedy ujíždí. Zdá se ale, že to Máje nevadí.

8) Maňásek by měl být zábavný, určitě ne monotónní. Přehnaná intonace, specifický smích, gesta apod., to všechno do maňáskohraní více než patří.

9) Někdy se stane, že dítě při hře nemluví ani česky. Nenuťte jej. Zejména starší děti mohou mít ostych. Maňásek pak může třeba nabídnout, že dítěti přečte knížku (nejlépe takovou, jejíž příběh už
dítě zná).

10) Na začátku stačí pár minut. Postupně, jak si dítě zvykne, můžete čas prodlužovat a přidávat aktivity.

angličtina a děti DoubleBubble

11) Před tím, než maňásek přijde, ukliďte místo, kde si budou hrát. Nabídněte dítěti, ať si připraví dvě, tři hračky/knížky, se kterými si budou hrát. V bezprostřední blízkosti by nemělo být příliš mnoho věcí, které by rozptylovaly pozornost dítěte a umožňovaly mu skákat z jedné
aktivity na druhou.

12) Maňásek by měl mít svoje důstojné místo. Rozhodně by se neměl volně válet mezi ostatními hračkami. Hraní s ním by pro dítě mělo být zpestřením a vzácnou chvilkou, možná i tak trochu za odměnu. Je na vás, jaké místo mu zvolíte.

My jsme z Freda udělali kamaráda, který bydlí nedaleko nás. Chudák Mája netuší, že je až do dalšího maňáskování schovaný v útrobách skříně v ložnici. Fred má fiktivní maminku a pokaždé, když se ho Mája dožaduje a je na to vhodná chvíle, zavolám jí opravdovým telefonem. Stejně jako Fred i jeho maminka mluví jen anglicky, takže s ní po telefonu komunikuju anglicky. Domlouvám se s ní, jestli si může Fred k nám na chvilku přijít pohrát. V hovoru také nenápadně shrnu, co jsme dneska dělali, hrozně mě baví sledovat Máju, jak dělá, že neposlouchá a jak jí vždycky cukne v ramínkách, když nějakému výrazu porozumí. Níže je přepis takové typické konverzace mě a maminky Freda. Zvýraznila jsem slova, která Mája už zná a která se snažím v konverzaci záměrně použít, aby měla pocit, že rozumí. Skvěle ji to tak nachystá na to, že přijde anglický kamarád.

Hello Nancy, How are you today? Oh, great to hear that. Yes, yes, we’re at home, we’re doing fine, thank you! We just got back home, we were outside, Mája was riding her bicycle. We went to the playground. She was sliding, playing in the sand, building castles, swinging. Then we went to the ice-cream parlour. She had small vanilla ice-cream, you know, the yellow one. And now I am cooking, making lunch and Mája is playing with her lego blocks. Could Fred come over? Has he come back from the kindergarten yet? Oh, great, just for ten minutes or so. Ok, great. Bye-bye.

Ať už vaše maňáskohraní pojmete jakkoli, mějte na paměti, že musí bavit nejen vás, ale i vaše dítě. Do ničeho se vzájemně nenuťte a postupně si nacházejte takovou cestu, která vám třem bude vyhovovat nejlépe.

angličtina a děti DoubleBubble
P.S. Moc pěkný článek o maňáscích naleznete také na stránkách Super Simple Learning.
————————–
Chtěli byste vědět, jak takové maňáskohraní vypadá v reálu? V našem novém online kurzu máme pro vás nachystaných spoustu videonahrávek. A nejen to, dovedeme vás krůček po krůčku k tomu, aby se u vás doma angličtina nebo jiný cizí jazyk nadobro zabydleli.

 

10 Responses

  1. Tak to je úžasný článek, Péťo! A ještě lepší nápad, Fred je bombastický 😉 Obdivuji tvé nápady, elán i vytrvalost 😉 Přeju Tobě i Máje, ať vás to obě i nadále baví 😉

  2. Opravdu smekám, takhle popsané a systematicky shrnuté to zní ještě líp, než to vypadalo ze zběžného popisu! Chce to tedy ze strany maminky hodně důslednosti, což možná postrádám (nebo na to ve víru dvoudětné domácnosti není vždycky čas), ale moc mě láká zkusit maňáska na Cyrila, asi má právě teď ten vhodný věk (za chvíli 18 měsíců), abychom začali. Možná nakonec přehodnotím i domněnku, že Ester, které je teď pět a půl, je na to už moc velká – je totiž dost hravá a má ráda divadlo / role play, tak si říkám, že by to asi taky ocenila, a navíc bych třeba časem mohla docílit i toho, že maňáska bude obsluhovat ona a sama se tak procvičí (což tedy pak ztratí to kouzlo "neznámého", ale možná by ji to bavilo…) Dám vědět, jestli – a s jakým úspěchem – jsme se do toho pustili 🙂 Moc fandím a zdravím Freda i Máju!

  3. Díky, díky. Je v tom krapet důslednosti, ale není to vůbec nucené. Mája chce Freda pořád, tak v tomto případě je důslednost spíš v tom, že ho dávkuju, snadno by se okoukal. Když je moc často, tak pozoruju, že už ho nebere jako vítané zpestření. Jinak skvělý nápad s tou role play pro Esterku! Právě divadýlko pro starší děti by mohlo fungovat skvěle. A pro ty aktivnější, jako je Esterka, by velkou roli mohlo sehrát i to, že se zapojí samy, přesně jak píšeš. S Májou si občas hrajeme s různýma figurkama, ale není to divadýlko jako takové. Takové divadýlko v plenkách teprve… Moc držím palce a budu se těšit na další tipy od vás 🙂 Zdravíme E+C!

  4. Peto, dekuji za shrnuti. Hanse mame uz asi pul roku, prisel az po Scottovi, ale ten je ted mimo a spis se venujeme nemcine. Byl prijat velmi kladne, ale jeste mi chybi ten krapet dustojnosti. Marek by si ho pral casteji nez prichazi, tak to bych rada prehodnotila, v tom mam jeste velke rezervy. S Marketkou se zatim spis jen mazli a prohlizi si s ni knizky, s Markem si hraji uz realne hry. Nevim, zda je dostatecne dustojne misto pro Hanse ve skrini, ale zatim si nestezoval 🙂 Jeste me napadlo, ze kdyz jsme byli u Vas, tak Marek hodne zkoumal, jak Fred mluvi a jak je to s Tebou, vyzkoumal to, ale i presto jej to nerusi a kdyz ma moznost navstevy u Vas s Fredem, tak se nemuze dockat. Muzeme nekdy udelat vicejazycne setkani manasku 🙂

  5. Reni, děkuju za vhled do toho, jak to funguje u vás! Jen tak dál! Já pořád čekám, kdy na to Mája přijde, jak to s tím Fredem vlastně je 🙂 Zatím ale vypadá, že netuší, že Fred není samostatná jednotka – třeba dneska na něj v jeho nepřítomnosti (!) sváděla, že počmáral stůl. 🙂

  6. Mila Peto, dekuji Ti za hezky a moc inspirativni clanek. Holky, libi se mi představa setkani nasich manasku – Peto, co na podzim? 🙂 Puvodne jsem hledala manaska, který bude podobny jako Fred, ale nakonec vse dopadlo jinak. Barunka ma rada pisnicku Horsey horsey don´t you stop, k ni jsme pouzivali jako doprovod manaska konika – nebo spis bílého jednorozce. No a ten se stal takovym anglicky mluvicim favoritem, ze jsme nakonec "Freda" neporizovali. Jmeno konikovi ale zustalo "horsey", protože ho i tak oslovuje. Nejvic Baru bavi, když ji konik ruzne skadli, nebo když si horsey hraje s ostatními hrackami – setkani, skadleni, sem tam se poperou, schovka a podobne. To ma často zachvaty smichu. Anglictine zdar 🙂

  7. Eliško, děkuju za komentář. Fred vůbec není podmínkou pro maňáskohraní. Naopak to může být jakýkoli maňásek/panáček/panenka/zvířátko/příšerka – jedinou podmínkou je, že se maňásek líbí těm, se kterými si hrají. Takže jednorožec/koník je skvělý nápad. Těším se, že uděláme nějakou speciální maňáskovou playgroup a vzájemně je seznámíme 🙂

  8. Jana

    Cely vas blog jsem sjela odshora dolu jeste pred narozenim dcery. Specialne tento clanek mne uchvatil. Planovala jsem si jak bude Kaja dvojjazycna v cj a ita. Vse slo dobre az do jejiho roku. Zacala mluvit velmi brzy a cim vic mluvila ona tim min ja v tom druhem jazyce. Bohuzel jsem nenasla dostatecnou podporu v sirsi rodine se kterou sdilime 50% volneho casu a vikendy na chalupe…delali si z toho srandu, male dceri se vpodstate posmivali, no proste hruza. Nyni jsou Kaje 4 roky a pribyl k nam chlapecek (ted 1,5). Chci italstinu obnovit! Stve me ze jsem to zahodila. Stale italstinu velmi pouzivam, mam zde mnoho ita pratel, kazdorocne tam jezdim. Jsem pripravena rodine celit! Moc vas prosim o radu. Jak zacit? Proste jednoho dne predstavit manaska a hotovo, mluvi se? Obe deti miluji divadlo a moje scenky. Mame doma nekolik zvirecich manasku. S jednim z nich jsem to v lete zkusila (myslim mluvit jen ita) ale deti z toho meli jen srandu. Havranovi s otevira im zobakem davaly dudlik a chtely aby ho plival. A pak dcera prohlasila: Mami nemluv uz tim havranem italsky, me to nebavi. Myslela jsem ze rozparam ji i havrana! Pomoooc 🙏

    1. Petra Vojtová

      Milá Jano, děkuju za komentář. Jsem ráda, že zde nacházíte inspiraci. Začít maňáskem u čtyřletého dítěte je už trochu pozdě. Máte šanci ale napravit u mladšího, věřím, že se starší dřív či později přidá. Postupně přidávejte pravidelné čtení v italštině, založte si italskou knihovničku. Pohybové říkanky, písničky, přepnout TV do italštiny. Je toho hodně. Zkuste si ještě jednou projít články na webu. Pokud chcete vše přehledně, moc Vám doporučuju náš online kurz Učíme děti angličtinu doma. Vše v něm je upotřebitelné na libovolný cizí jazyk, vyjma doprovodných materiálů (říkanky, odkazy na zdrojové materiály apod.). Z tohoto důvodu nabízím pro ostatní jazyky na kurz 30% slevu. Srdečně zdraví Petra Vojtová

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..