10
Čvn
2016

Rok se s rokem sešel…

DoubleBubble anglicky po roce a čtvrt

DoubleBubble anglicky po roce a čtvrt

Přemítám, jak je to možné, že se zase přehoupl čtvrt roku, aniž by mě čas dopředu varoval. Rodičovská dovolená má jednu velkou výhodu, kterou ale v těsném závěsu stíhá i velká nevýhoda. Nepoužívám diář. Mám totiž pocit, že si všechno budu pamatovat. Nevýhoda? Nepamatuju, často. A tak se mi povedlo propásnout první narozeniny svého druhého dítěte: blogu DoubleBubble. Všechno ale postupně napravuju! Po historicky první soutěži k
prvním narozeninám blogu na jeho FB stránkách jsem mu dopřála nový, letní kabátek. Doufám, že je pro vás takto přehlednější. Teď už zbývá jen pravidelné ohlédnutí v podobě článku do Májina anglického deníku.

Co je u nás nového?

Vždycky když nastane čas rekapitulace, trochu se vnitřně zděsím, že nebude CO rekapitulovat. Že je vše víceméně při starém. Stačí si ale přečíst poslední příspěvek z deníku a nestačím
se divit: aktivity jsou více méně stejné, jen jejich charakter a všechny ty drobné věci kolem se během čtvrt roku změnily. A celkem výrazně – posuďte sami.

Říkanky

Říkanky u nás stále vedou a musím přiznat, že jsem strašně ráda. Nejraději máme momentálně takové, které jsou spojené s pohybem, hrátky s rukama a šimráním. Naprosto u nás vedou videa Karen z Expertvillage, kterou jsem objevila úplně náhodou. Jsou hravé, jednoduché a spoustu z nich máme i v češtině. Říkáme si je už dva měsíce, nově už ale Mája odmítá být objektem lechtání nebo natřásání na kolenou. Raději si sama vezme panenku nebo plyšáka a říkanku důležitě předvádí na nich a ráda je poučuje. Většinu z nich dokáže i suverénně odrecitovat, sice po svém, ale já jako maminka se v tom dobře orientuju. Pokud byste některé z nich chtěli vyzkoušet, vřele doporučuju! Další tipy na říkanky, včetně návodu, jak se jich chopit, najdete v záložce Říkanky.

Písničky

Písničky nás asi taky nikdy nepřestanou bavit. Posloucháme je v autě a ráno ke snídani a vlastně kdykoli jsme doma a já vařím nebo potřebuju rychle něco uklidit/vyřídit. Někdy mi z nich jde hlava kolem, ale Mája se jich dožaduje a odmítá poslouchat rádio. Tak ji nechávám. Miluje CD My First Songs a musím přiznat, že i mně se líbí nejvíc. Stylově je hodně pestré a je nazpívané sympatickým hlasem mladého bluesového zpěváka Jonathana Gaudetha. Písničky jsou známé odrhovačky v podobě Bingo Was His Name-O nebo i originální a vtipné kousky, které jsem jinde neslyšela. Aktuálně u nás nejvíc frčí Once I Caught a Fish Alive. Díky naší nově založené Playgroup (více viz níž) si ale znovuoblíbila staré odrhovačky ve stylu Five Little Monkeys. Máme také novou knížku ze secondhandu Playtime Rhymes od Sally Gardner, říkanky/písničky jsou zde krásně ilustrované, dějové dokonce vyprávěny formou komiksu, tak je z ní nadšená. Z celé kolekce v této knížce ji nejvíc fascinuje The Grand Old Duke of York.

No a já šetřím, protože jsem objevila tento komiksový kousek na říkanky a nedá se nic dělat, to musíme mít!

Knížky

Když si vzpomenu na naše začátky, jak Mája vztekle okusovala první dětská leporela z tvrdého kartonu, kdykoli jsem se je snažila číst v originále, musím se pousmát. Za necelý rok je to asi pokrok největší. Už tři měsíce čteme před spaním několik knížek a poměr angličtina – čeština je zcela vyvážený. Pokud zná děj knížky, vůbec se nebrání, abych jej četla anglicky. Pokud je to knížka nová, čtu ji cca dva týdny jen v češtině, dokud si ji nenaposlouchá. Pak se k ní vracíme, ale to už jen anglicky. Vždy s napětím očekávám, jak to dopadne. A zatím jsem mile překvapená – pokud není opravdu hodně unavená, angličtinu bere naprosto přirozeně. Pokud je hodně unavená, suše mě utře: Nepovídej!

Kamarád z Maňáskova

Období, kdy se „Fjeda“ dožadovala téměř neustále – doma, venku i na cestách – začíná pomalu střídat období, kdy dává přednost písku, trampolíně a novému odrážedlu. Změny připisuju počasí a nechávají mě chladnou. Vím, že když Fredovi zavoláme i bez vyžádání (cca 3 týdně), nechce ho pak pustit domů a vydrží s ním i přes 20 min. Na rozdíl od živých dětí se totiž
tenhle molitanový kamarád s velkou pusou nechá tak trochu dirigovat. Na oplátku ale Máje zase do všeho mluví a pořád komentuje, co dělá. Často se jí i ptá, na což Mája reaguje jednoslovně anglicky nebo víceslovně česko-anglicky. Nebo jen česky, jak se jí chce. O Fredovi a tipech, jak na hru s maňáskem, se už brzy dočtete v příštím příspěvku!

 

Video

Už to postihlo i nás – každý večer před večeří se naší domácností line chrochtání rodiny Peppy Pig. Poněkud troufale vystrnadila moji oblíbenou Maisy Mouse. Zatím to nechávám být, ale nejsem z
toho příliš nadšená. Přestože se mi Peppa moc líbí, myslím, že některé díly jsou ještě na dvouapůlleté dítko příliš dějově složité, že ještě nemá tolik zkušeností, aby chápala, o čem příběhy jsou, zvlášť některé. Snažím se kult Peppy moc nepodporovat, nechávám si to na později. Maisy Mouse doporučuju pro
mladší děti, je skvělá, dějově úplně jednoduchá, není tam moc postaviček, vztahy jsou více než jasné. Navíc veškeré dění komentuje vypravěč, velmi jednoduše. Naštěstí máme hodně knížek o Maisy, které mají přesně tolik textu, kolik takové dítě unese. Navíc se nám i výtečně hodí tematicky (Maisy’s Cooking, Maisy Makes a Lemonade, Maisy Cleans Up, Maisy and Colours, Maisy and Train). Skvěle se s tak s nimi opakuje to, co už známe z příběhu na videu. Čteme je každý den před spaním, momentálně vede Maisy Goes To Preschool.

 

Jediné, co mě mrzí, že mi nedovolí video zastavit a komunikovat o tom, co se tam děje. Pokud jste na začátku, doporučuju to tak nastavit. Zvyknout dítě na to, že po určitém úseku se video zastaví a velmi jednoduše okomentovat děj nebo se na něj zkusit zeptat.

Tip:
Look! Who is this? Is that Goerge? Peppa’s
little brother?
What’s in his hand? / What is he playing with?
A dinosaur? Is he holding a dinosaur? / Is he playing with a dinosaur?
My to taky zkusíme nacvičit. O tom, jak na videa, taky bude příspěvek, nebojte 🙂

Playgroup

Úplně největší novinkou posledních dvou měsíců je u nás playgroup neboli anglická hernička. Založila jsem ji společně s dalšími maminkami ze svého okolí a chodíme na ni jednou týdně. Je to takové neformální setkání, které je ale vždy pěkně zorganizované a má svůj pevný řád v podobě hrátek s angličtinou. Ale hlavně – je celé v angličtině, tzn. že překročíme-li práh místa playgroup, mluvíme všichni dospělí jen anglicky, i na děti. Založit si playgroup s maminkami z vašeho okolí je velmi jednoduché, účinné a navíc to děti baví. Jak na to vám poradím v jednom z příštích příspěvků. A těšit se můžete i na novinku v podobě minibalíčků, které vám přípravu takové playgroup výrazně usnadní.

První divadélko

Za podpory místního mateřského centra se mi podařilo v našem městečku zorganizovat první divadélko v angličtině pro nejmenší. Přijely dvě sympatické a velmi profi herečky ze společnosti Azyzah Educational Theatre. Bála jsem se, že Mája po prvních pěti minutách suverénně odkráčí do bazénu s kuličkama, který byl ve vedlejší místnosti, ale překvapila. Vydržela v klidu třičtvrtě představení! Zbylou čtvrtinu jsem zařídila, aby vydržela. Dokonce během představení vykřikla svoji první anglickou větu na veřejnosti: „Mája apple!“, když zrovna na jevišti pobíhali s kresleným jablíčkem. Výkřiku předcházelo usilovné přemýšlení, co má udělat pro to, aby to jabko bylo její.

Výslovnost

Poslední novinkou je výslovnost. Jsem mile překvapená, protože Máji výslovnost se pomalu lepší, především tam, kde slova a spojení již důvěrně znáOki meki á se tak postupně změnil v Od medonad hedefa. Vím, někteří z vás stále tápají, ale já Máju musím pochválit! Uznejte, že už se to Old McDonald Had a Farm podobá mnohem víc.

Napadá mě ještě tisíc a jedna věc, co se změnilo, ale není na to prostor. Snad jen pár střípků z našich každodenních hrátek, které mě osobně pobavily nejvíc.

  • Na večerní čtení jsem nachystala anglickou knížku o holčičce, co se chystá spinkat a jejích rituálech před spaním. Knížku jsme už dlouho nečetli, tak jsem se chtěla ujistit, jestli si Mája na ni vzpomene. Ptám se:

Májo, podívej, pamatuješ si, jak se ta holčička jmenuje?    – Jo, Caterpillar.

  • Jsme na návštěvě u babičky a dědy. Děda z dlouhé  chvíle pouští ČTDéčko na velkoplošné obrazovce. Doma TV nemáme, tak jsem s napětím čekala, jak to dopadne. Mája přilepila svoje velké oči na obrazovku, kde se odehrávala nějaká pitomina, chvíli nedutala a pak vyhrkla: Já ci Pepupik! (Nutno ovšem vyváženě poznamenat, že druhý den už byl program o trochu zajímavější a Peppa Pig mohla jít k šípku).
  • Občas si jdeme po obědě lehnout. To vypadá tak, že si maminka lehne, pomalu se propadá do hlubin nekonečna, odkud jen podvědomě vnímá našlapování dětských nožiček, šustění ručiček, které rozhodně nehodlají spát. A šepot, Mája totiž umí být ohleduplná. Na postel si přitáhla kupu knížek a šeptá si slova a repliky, co jí uvízly v paměti z mého předčítání. Minule to byla Maisy Goes to Preschool. Zde jeden útržek, co jsem si poznamenala na papírek:                         Stojy tajm…sit daun…evjibady….kadl… benkyt… bů… red…. ojindž. Gud Baj.

Originální verze:

Story time!“, calls Mr. teacher. „Gather around everybody.“ They all sit together and listen quietly to the story. Then it is quite time. Everybody gets a blanket and snuggles up for a nap. Yellow for Maisy, red for Cyril, green for Dotty, orange for Tallulah…

  • Došla řada i na první rádoby vtipné hlášky v angličtině. Nedávno jsem o něco zakopla, už ani nevím o co, Mája se na mě podívala a napomenula mě: Kejful, dedý. Hlášku převzala z Peppy Pig, kde maminka  varuje tatínka careful, daddy! před skákáním z můstku do bazénu…
 A co vy a vaše zážitky za posledního čtvrt roku? Podělte se s námi o ně, potěší nás to!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..