16
Pro
2015
první Vánoce batolete s angličtinou

Zápisky z deníku: naše první Vánoce s angličtinou

Letošní Vánoce jsem pojala trochu jinak. Nepeču (téměř), neuklízím (vůbec), nešílím (zatím). Nemám žádné dárky (skoro). Přesto máme doma pohodovou předvánoční atmosféru. Ježíšek na nás dýchá ze všech stran. Dokonce i tam, kde by to člověk nečekal. Dnes ráno, hned po probuzení šeptám Máje do dvouletého ouška: „Máji, dneska máš narozeniny!” Dostávám odpověď: „Ježíšek pinese dáečky.” Odpoledne kupuju dlouho slibované narozeninové lízátko a večer Mája před spaním blaženě vzpomíná: „Mikuáš pinesl lízátko.“ Poslední měsíc v roce je pro čerstvě dvouleté prosincové batole jedna velká událost.

Vánoční atmosféra z knížky

Už koncem listopadu jsem přemýšlela, jak Máje vysvětlím, co to vlastně ty Vánoce jsou. Hledala a vybírala jsem knížky o vánočních svátcích, jejich smyslu, poselství a symbolice. A pak mi padla do rukou Suzy Goose and the Christmas Star od Petra Horáčka a bylo mi vše jasné: sděluje přesně to, co dvouleté batole dokáže pojmout. Úžasné ilustrace na člověka dýchnou zimní atmosférou, nechybí chvíle napětí a hlavní pointa je jednoduchá jako smysl celých Vánoc. Příběh už zná Mája česky snad i pozpátku, takže je-li příhodná chvíle, dovolí mi převyprávět i v angličtině. Nejoblíbenější částí je, když sebou hlavní hrdinka husa plácá do sněhu. To pak Mája usilovně plácá dlaní do čehokoli, co je po ruce – nejčastěji já – a vykřikuje spet (splat)! Tu a tam ji i přistihnu, jak při hře napodobuje oslíka hee-haw.

 Koledy

Pořídili jsme si také naše první anglické koledy, které nám zpestřují předvánoční rána. Snídani pravidelně přežvykujeme za rytmu vánočních klasik jako např. Good King Wenceslas, We Wish You a Merry Christmas a Go Tell it on the Mountain.

Jako dárek k narozeninám jsem Máje pustila také její úplně první kreslený příběh. Je o ovečce Betty s libozvučným britským přízvukem z dílny Kids&Us. V prosinci vydali nový vánoční díl, tak nám to tematicky krásně ladí.

A nezapomínáme ani na vánoční písničky on-line. Oblíbili jsme si upravenou verzi We Wish You a Merry Christmas od Super Simple Songs. Je určená pro děti, které se učí cizí jazyk pohybem. Najdete ji jako první v celé sérii.

Anglické Vánoce v kavárně

Nechce se Vám sedět doma? Pokud jste nestihli žádné z divadélek nebo akcí dopředu avizovaných na mých FB stránkách, nevěšte hlavu. Udělejte si tento víkend výlet do Brna (nejste-li přímo odsud) a navštivte kavárnu Humpty Dumpty. V neděli 20.12. od 16:00 hod.
pořádají autorské čtení z knihy My name is Karamel doplněné o hravý výtvarný workshop pro děti. Rezervace nutná.

 

A ještě maličkost – už jste někdy zkusili the real traditional British pudding?

 
“Remember, if Christmas isn’t found
in your heart, you won’t find it under a tree.” 
(Charlotte Carpenter)

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..