8
Srp
2016
Barefoot Books v ČR

Svět očima Barefoot Books

Barefoot Books v ČR

Před dvěma lety, když bylo Máje několik měsíců a ve mně na popud mého muže dozrál nápad přirozených cizojazyčných hrátek, jsem začala pátrat po anglických knížkách pro nejmenší. Trh jich už dnes nabízí celou škálu, proto pro mě bylo na začátku těžké se v nabídce orientovat.
Vycházela jsem tedy z rad mých bilingvních přátel, kteří mi doporučovali oblíbené knížky svých dětí. Jednoho dne mi kamarád vynachválil britské nakladatelství Barefoot Books. A byla to láska na první pohled. S tím nakladatelstvím, samozřejmě.

Nejen knížky ale i písničky

Bohužel se ale jejich knížky na našem trhu neprodávaly, a tak mi nezbývalo než si jen
zasněně donekonečna prohlížet náhledy knížek na internetu. Fascinovala mě nejenom originální grafika, ale také neotřelá témata. No řekněte sami, nemáte někdy pocit, že je ve vaší knihovně pro nejmenší přezvířátkováno nebo přemašinkováno? Britské nakladatelství Barefoot Books tato témata v
nabídce má také, ale škálu daleko přesahuje. Malé-velké čtenáře láká na mnohem pestrobarevnější svět – od rozličných kultur přes zdravý životní styl, životní
prostředí až po drobné všední události a přitom neopomíjí ani tolik oblíbené čaroděje a strašidla. Originální příběhy pro malé, chytré hlavičky doprovází nádherné ilustrace.
 Z produkce dílny
Barefoot Books pochází i celá řada skvěle nazpívaných písniček a videí, které u nás hrály velmi důležitou roli zejména v kojeneckém věku. Článek o nich si můžete přečíst zde.

Konečně v ČR!

Nedávno se ale vše v dobré obrátilo a  krásně se mi potvrdilo přísloví „kdo si počká, ten se dočká“. V poště mi totiž přistál e-mail od Andrey Hynes, mladé maminky dvou rozpustilých anglicko-českých kloučků, která se u mě na blogu dočetla o tom, jak jsme u nás doma všichni zamilovaní do písniček a videí Barefoot Books. Kontaktovala mě, aby mi představila svůj obchod Anglické knížky pro děti nabízející pro český trh celou škálu knížek z dílny nejen tohoto, ale i dalších velmi zajímavých britských nakladatelství. Díky ní se tak naše doposud virtuální nadšení mění ve velmi příjemnou reálnou zkušenost. Mám velkou radost, že vám tak dnes můžu představit naše aktuální top three knížky z její nabídky leporel.

I TOOK THE MOON FOR A WALK

Tuhle knížku jsem si vybrala záměrně kvůli tématu. Máju měsíc fascinuje a máme s ním spojenou spoustu zážitků. Namátkově si vybavuju ten, kdy jsme spolu v zimě před večeří podnikaly první krátké procházky bez kočárku a Mája vždycky chtěla dojít až k měsíci. Pokaždé, když nám zmizel z dohledu, ať už ho zastínil mrak nebo dům, se nechtěla hnout z místa. Stálo mě to hodně sil vysvětlit, že až zajdeme za roh tamtoho či onoho domu, měsíc zase vykoukne… Když jsem pak viděla příběh o chlapečkovi, který vezme měsíc na procházku „bez provázku“, bylo mi jasné, že ho musíme mít. Krom úžasných ilustrací je velké plus, že je příběh psaný poetickým jazykem a rýmuje se. Libozvučnost a jazyková hravost v podobě rýmů jsou pro knížky z produkce Barefoot Books typické. Skvělý je také neotřelý formát velkého leporela, který vydrží i hodně usilovné prohlížení.

Tip DoubleBubble pro české rodiče:
 •  vhodné pro děti, které už mají alespoň malou zkušenost s angličtinou a jsou na ni alespoň částečně zvyklé (tj. nepoužívat jako knížku na první seznamování se čtením v angličtině)
 • vzhledem k delšímu textu a některým výjevům náročnějším na pochopení (např. odraz měsíce ve vodě aj.) není úplně vhodná pro nejmenší = vhodné od cca 2 let
 • s Májou jsme ji nejprve četly několikrát česky, aby pochopila děj; teď se pomalu pouštíme do anglické verze. Když není úplně ospalá, vydrží až do konce a baví ji to!

Tuto knížku mi doporučila Andrea a musím říci, že jsem z ní nadšená nejen já, ale i Mája. Opět vévodí nádherné a neotřelé ilustrace, které nás úplně pohltily. Na každé straně je velmi stručný text, v podstatě jde o rozlišování protikladů opět hravou formou za využití slovních párů, které se vždy po dvojicích rýmují. Líbí se mi, že se nejedná pouze jednotlivá slova, ale že jsou použita v jednoduchém spojení s I’m / You’re. Nejsou tak vytržena z kontextu a nenásilnou formou učí děti vnímat rozdíl mezi já a ty.

 Tip DoubleBubble pro české rodiče:

 • knížka je vhodná na první seznamování s jazykem; je melodická a obsahuje velmi jednoduché slovní obraty
 • některé protiklady jsou náročnější na porozumění (např. údolí, nebo jeskyně), ale je jich málo, takže může být i pro děti mladší 2 let
 • velmi příznivá je také cena (jde o velké leporelo)

THE GREATEST BOOKS OF OPPOSITES

 

Interaktivní knížka na originální téma cirkusu byl opět tip od Andrey a musím říct, že se docela trefila. Nejprve měla Mája ke knížce plné protikladů z cirkusového prostředí rezervovaný vztah, ilustrace připomínají moderní grafiku a z některých není na první pohled patrné, o co se jedná. Zvlášť pokud dítě nemá s cirkusem žádnou zkušenost. My ji neměly, až do předchozího víkendu. Přiznávám, o víkendu jsme kvůli této knížce zašly do cirkusu. Potřebovala jsem prostě vyzkoušet, jestli bude po představení Mája knížku vnímat jinak. Vnímá. Úplně jinak. A musím ji krotit, protože by pak nechtěla vnímat nic jiného.

Tip DoubleBubble pro české rodiče:
 • téma je náročnější, vhodnější pro děti, které už mají z cirkusu zážitek = v takovém případě lze použít na první seznamování s angličtinou
 • některé výrazy nelze pochopit z grafiky, je nutné dovysvětlit
 • nevýhodou je, že jsou v knížce převážně samostatná slova, je lepší tedy zasadit alespoň do krátkého slovního spojení/jednoduché věty
 • ilustrace jsou velmi nápadité, stejně jako interaktivní provedení
 • skvělý dárek!

Pokud jste ve čtení v cizím jazyce úplní nováčci a nevíte si rady, jak začít, zkuste se inspirovat tipy v mém článku Nechce, abyste mu četli anglicky?

 Až budete pátrat po kvalitních knížkách, jsem si jistá, že vás nabídka e-shopu Anglické knížky pro děti nadchne stejně jako mě. Objednávat můžete přímo v e-shopu nebo přes moji maličkost.

Books give a soul to the universe, wings to
the mind, flight to the imagination, and life to everything.
– Plato

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..