Testujeme: Playdates
V létě jsme dostali jedinečnou příležitost otestovat koncept Playdates od Speak & Do. Jednou týdně jsme se sešly s Annou, rodilou Američankou, která dělala Máje dvě hodinky společnost. Mája se do ní zamilovala a díky těmhle holčičím dýchánkům nabrala její angličtina nové obrátky. Co si pod pojmem playdates konkrétně představit a jak přesně fungují?
Co je to playdate
V původním slova smyslu tohle americké slovíčko označuje prostou aktivitu, kdy se maminky na pár hodin sejdou se svými dětmi, aby si děti společně pohrály „pod dozorem“, protože běhat venku bez rodičů už dneska nefrčí. V zahraničí – a dnes už i v ČR – toho mnohdy využívají i maminky bilingvních dětí. Cílem je, aby si jejich děti přirozeně procvičily minoritní jazyk v prostředí stejně hovořících dětí. A konečně v přeneseném slova smyslu se jedná o službu, kterou bych mohla jednoduše nazvat jako „rodilý mluvčí do domu“.
Možná vám na tom nepřijde nic zvláštního – klasická hodina se soukromým lektorem. Ale právě v tom tkví zakopaný pes, protože s klasickou soukromou hodinou cizího jazyka, tak jak ji běžně známe, to nemá moc společného. Na učebnice, sešity se slovíčky nebo poslech z CD můžete zapomenout.
Není lektor jako parťák
Úkolem parťáka z playdates totiž – na rozdíl od klasického lektora – je vaši ratolest především zabavit v cizím jazyce. Přizpůsobit hru a aktivity tak, aby to vaše dítko bavilo a ono se ponořeno do hraní učilo cizí jazyk mimoděk. Cílem není dítě učit mechanicky určitou slovní zásobu, ale obecně jej naučit komunikovat podle toho, jak to vyplývá z dané situace. A protože jsou děti jako houby a nejlépe se učí cizí jazyk na pozadí aktivit, které je zajímají, je takové hraní velmi efektivní i z hlediska učení se cizímu jazyku.
Máji parťačka z playdates, Anna, si na setkání vždycky přinese něco zajímavého, ale většinou spolu skončí u aktivit, které tak nějak samovolně vyplynou během společně stráveného času. Prostě jako by k ní přišla na návštěvu dospělá kamarádka. V létě většinu setkání trávily na zahradě u naší babičky: chvíli seděly na dece, pak si hrály s míčem, za chvíli zase stavěly bábovičky nebo hupsly do vody. Jsem si ale jistá, že kdyby Mája seděla se založenýma rukama, Anna by ji hravě něčím překvapila.
Když bylo venku pošmourno, přesunuly se do dětského pokojíčku a Mája postupně představovala jednu hračku za druhou. A když už Anna viděla všechno, skončily u „obyčejné“ schovky gumových zvířátek. Nasmály se u toho tolik, že jsem se musela přijít podívat. První ale vyrazila Žofka.
Dvakrát jsme se také sešly ve městě a Mája tak měla možnost vyzkoušet si být úplně sama, mimo prostředí domova a bez mámy s někým, kdo nemluví česky. A zvládla to báječně, vlastně jí to ani nepřišlo zvláštní.
Kamarád a chůva v jednom
Playdates jsou ale skvělé nejen z hlediska jazykového. V podstatě suplují i cizojazyčnou chůvu, takže si během nich můžete jako slaměný rodič udělat vlastní program a věnovat se tomu, co potřebujete. Já sama jsem si původně myslela, že budu během playdates přítomná, ale brzy jsem pochopila, že je to Máji čas a že tam vlastně tak trochu překážím. Občas mi to ale nedalo a na pár minut jsem se ze zvědavosti přidala. Musím přiznat, že slyšet rodilou mluvčí, jak si s dcerkou hraje, bylo pro mě krásné osvěžení – naučila jsem se nové výrazy a mohla jsem si poslechnout i krásný rodilý přízvuk. A hlavně slyšet Máju v interakci s někým jiným než jsem já nebo náš maňáskový kamarád Fred.
Pokud jsou ale vaše děti ještě příliš malé a nejsou zvyklé na vaši nepřítomnost, je naprosto v pořádku, že zůstanete s nimi nebo poblíž.
Svěřit dítě na začátku cizímu lektorovi se nemusíte bát. Pokud jej zprostředkuje kvalitní agentura, zaručí se vám za jeho kredibilitu a patřičnou kvalifikaci pro práci s dětmi. My jsme měli možnost testovat playdates od zavedené jazykové agentury Speak & Do, která své lektory pečlivě vybírá a průběžně proškoluje. Lektoři pod její ochranou se specializují na práci s malými dětmi. Vědí tedy nejen, jak pracovat s malými dětmi, ale také jak pracovat s malými dětmi, které nemluví stejným jazykem.
Playdates na míru malým i větším
Rodilý mluvčí ale nemusí nutně navštěvovat jen ty nejmenší. Dovedu si představit, že se báječně hodí i pro mladší i starší školáky nebo dokonce středoškoláky. Může být skvělou alternativou k plošné výuce, která většinu dětí od cizího jazyka odradí. Hlavním určovatelem, co se bude dělat, totiž není povinná školní osnova, ale vaše dítě. Pokud tedy vašeho Františka nesmírně baví chodit na ryby, parťák z playdates ho určitě rád doprovodí. A jsem si jistá, že se cestou mimoděk naučí i spoustu jiných věcí než ty, co souvisejí s ploutvonožci.
Přemýšlím, jestli má playdate i nějakou nevýhodu. A napadá mě jen jedna – takhle nějak po každé playdate vypadají naše rozhovory doma:
- Mum, can you make a headstand in water? Anna can!
- Mum, why is Anna’s hair longer than yours?
- Mum, Anna loves Frozen!
A ještě pár tipů…
- Pokud máte sourozence, můžete zabít hned dvě mouchy či více (číslovku doplňte dle vaší osobní rodinné situace) much jednou ranou. Pokud jsou si blízcí věkově, máte vyhráno, lektor se zvládne věnovat oběma najednou. Pokud ale ne, můžete se domluvit, že se první časový úsek bude věnovat jednomu, druhý druhému. Pokud máte miminko, stačí ho občas nechat nablízku, ať se zaposlouchá. Čím delší čas objednáte, tím příznivější bude hodinová sazba.
- Domluvte se předem s vašimi dětmi, jak by si přály, aby playdate probíhala. Přání vašich dětí pak přetlumočte lektorovi, aby měl čas se případně připravit. Pokud děti ani vy sami netušíte, nechte to na lektorovi a jeho praxi.
- Pokud máte velmi malé děti, určitě buďte prvních několik hodin během playdate přítomni. Dítě si postupem času zvykne (záleží na četnosti playdates) a postupně vám dovolí se vzdálit třeba do jiné místnosti.
- Pro malé děti, které potřebují ještě doprovod rodiče, nabízí Speak & Do i alternativu v podobě programu Speak and Mamas. Dopoledne strávené v malé skupině s dalšími maminkami a dětmi řízené rodilým mluvčím. Spousta her, zábavy a objevování v cizím jazyce.
- Je na vás, kde se jednotlivá setkání budou uskutečňovat. Domov je velmi praktický – nemusíte dítě nikam vodit, nikde vyzvedávat a zároveň se můžete věnovat svým aktivitám. Je to také maximálně přirozené prostředí pro dítě. Čas od času ale zkuste domov vyměnit za jiné místo – dopřejte dítěti, ať si playdate vyzkouší na hřišti nebo v cukrárně, nebo je nechte jít na výstavu, do zoo apod. Dítě načerpá nejen nové zážitky, ale i nové podněty ke konverzaci.
Tak jak se vám tento koncept líbí? Máte s něčím podobným zkušenosti? Napište mi!
My už se nemůžeme dočkat dalšího setkání s Annou.