Pod zemí, pod vodou
V prvním článku nového seriálu K dětem světem jsem vám představila naši oblíbenou knihu od nakladatelství Host Mapy . Dnešní příspěvek je vlastně pokračováním. Jen s další knížkou od nakladatelství Host půjdeme trochu víc do hloubky a podíváme se pod povrch zemský. A to hned dvakrát – představuju vám báječnou knížku Pod zemí, pod vodu.
Pod zemí, pod vodou
Knížka Pod zemí, pod vodou jsou vlastně dvě knihy v jednom. Postrádá totiž zadní stranu obálky, zato má dvě přední. Z jedné strany dítě podniká neobyčejnou cestu do hlubin moří a oceánů. Setkává se na ní nejen se všelijakými stvořeními, které zde žijí, ale může třeba nahlédnout do vraku Titaniku, obdivovat pestrost korálových útesů či žasnout nad těmi nejhlubšími místy oceánu, kde by se neznalí mohli domnívat, že není vůbec nic.
Máju ze všeho nejvíc zatím zaujali ponorky a potápěči. Stačí projít kolem strouhy, která se line naším městečkem, a hned se ptá, jestlipak tam není nějaká ponorka.
Z druhé strany dítě nahlédne do světa jeskyňářů a horníků, ale i do tak zdánlivě známých míst jako je metro. Samozřejmě nechybí ani podzemní svět fauny a flóry a fascinující průřezy naší planety – od zemského povrchu až po žhavé jádro.
Zatímco dinosauři Máju nechávají ledově klidnou, už několikrát jsme si prohlíželi sopečnou činnost.
Pro malé i velké
Tahle knížka je opět něco, co nás bude provázet mnohem déle než jednu sezónu. Já sama z ní čerpám spoustu zajímavých faktů a ráda se nechávám unášet opět skvělými ilustracemi z dílny autorské dvojice Aleksandry a Daniela Mizielińských.
Pojďte si zasoutěžit
A pokud jste dočetli až sem, vězte, že vás odměna nemine. Zkuste si zasoutěžit o jeden výtisk, který nám do soutěže věnovalo nakladatelství Host. Napište mi do komentáře sem nebo na FB, jestli máte nějaké osobní zkušenosti z výpravy pod povrch zemský. A pokud ne, lákalo by vás víc se podívat pod hladinu moře (ať už v ponorce, potápěčském obleku či jinak), nebo spíš pod povrch země – do hloubi jeskyně nebo třeba do nějakého dolu? Soutěžit můžete celý týden, až do půlnoci 23.4. Držím palce!
Jsem z Ostravy, sfárat alespoň jednou pod zem je tam povinnost 🙂 Krásné podzemní prostory jsou taky v polských solných dolech ve Wieliczce.
Skvělé, díky moc za tip! Třeba se tam jednou vydáme…
Ostravská atrakce – návštěva dolu – mě dostala a práci tedy horníkům nezávidím;-) Zato doufám, že si jednou zaplavu s velrybami na ostrově Tonga.
Také jim nezávidím, vydrží opravdu hodně. Tongu bych si nechala líbit a věřím, že i moje holčičí duo. Držím vám i nám palce, ať to vyjde 🙂
Za “mladých let” jsem byla průvodkyní v jeskyních co jsou vedle naši vesničky. Vždy když jedeme za babičkou a dědou, jdeme se s dcerou podívat do jeskyní. Vždy jde s baterkou a moc se ji to líbí. A vzhledem k tomu, že žijeme u moře, má ráda i ten podmořský svět, zatím jen s brýlemi a šnorchlem. Také máme celoroční vstupenku do mořského světa, kam chodíme velmi často 🙂
Knížka by se nám moc líbila.
Teda, to musela být báječná brigáda v té jeskyni! A bydlet u moře by se nám také líbilo 🙂 Krásné dny!
Přesně tak- báječná brigáda a moc ráda na to vzpomínám. Bylo to pro mě i trochu jako posilovna, ono si projít tu jeskyni a těch spoustu schodů 5-6x za den je super posilka 😉
A žít u moře je taky bájo 🙂
Ale Čechy jsou Čechy ❤️
Ahoj, pod vodu mě to neláká, nemám ráda tlak. Ale byli jsme v grafitových dolech v Krumlově a byl to zážitek velmi silný 🙂 taky jsem ráda, že to byla jen turistická atrakce. Jinak vaše stránka mě pořád inspiruje, díky za krásnou práci! Eliška
Grafitové doly v Krumlově jsem také zkusila, ještě za svobodna. Tak díky za připomenutí a za pochvalu, jsem ráda, že tu nacházíte inspiraci!
Ahoj, moje největší podzemní výprava byla s partou nadšenců v Barrandovských jeskyních, kde jsme s helmami a čelovkami prozkoumávali těsný jeskynní systém. Doporučuji všem dobrodruhům, kterým nevadí plazení po zádech v úzkých prostorech.
To by bylo něco pro klaustrofobiky! Co všechno se člověk díky blogování nedozví 🙂
Pod zemí i pod vodou jsem byla a musím říct,že preferuji zůstat nad zemí i nad vodou. Moje děti ale zdá se mají odvážnější povahu a knížka by je určitě moc bavila 🙂
Stát pevně nohama na zemi taky není k zahození 🙂
V podzemi ani pod vodou jsem nebyla-bojim se. Takze dobrodruzne vypravy jedine zprostredkovane knizne nebo filmove :-))
Tak třeba budete mít štěstí a seznámíte se s nimi prostřednictvím krásných ilustrací v této knize.
Máme v plánu podívat se do areálu dolu Hlubina ve Vítkovicích a spojit to s návštěvou Světa techniky.
Svět techniky je super, mohu doporučit! Zbytek také máme zatím jen v plánu.
Kutná Hora a Ostrava:-)Až bude syn větší musím ho vzít s sebou! A ani podmořský svět navštívený nemáme 🙂
Na tu Ostravu se taky chystám, tak snad nám to vyjde 🙂
Přestože je podmořský svět nádherný, já se pod vodou bojim. Stačí mi vzít si potapecske brýle a jen tak z lehátka koukat pod hladinu moře. Je to nádhera! Úplně jiný svět! Do jeskyní a dolů se zajdu podívat ráda, možná proto že jsem stále nohama na zemi a gravitace působí stále stejně jako nad zemí ?
Z vody je potřeba mít zdravý respekt. Ostatně, i z podzemí 😉
Dobrý den, před lety jsme byli (ještě jako studenti) v Krakowě. Jeden jen jsme se vydali do dolů ve Wieliczce. Bylo to působivé, prostory jsou obrovské, všechno vykutali při těžbě soli. Největší atrakce byl výtah-klec zpět na povrch, do kterého se průvodce snažil vměstnat co nejvíc turistů:-)
Dobrý den, Martino, to zní báječně. Já jsem v Krakowě také kdysi byla, byla jsem z něj unešená a určitě plánuju ještě návrat. Doly jsem ale neviděla, tak díky za tip!
Když se řekne POD ZEMÍ, nemůžu jinak, než vzpomenout (jako rodilá Znojmačka) na podzemí ve Znojmě. Jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů v Evropě mě jako dítě naprosto fascinovalo. Přidal-li průvodce k procházce ještě pár historek o zatoulaných dětech, městě duchů a nezapomněl-li na chvíli zhasnout osvětlení, abychom zažili „pravou“ tmu, nebylo lepšího výletu. Dneska se nabízí mnoho variant tras, ochutnávka znovínského vína nebo kout se strašidly pro děti…Ale co je pro mě stále ještě výzva, je „adrenalinová trasa“, před kterou je nutné absolvovat průchod zkušebním rámem „prostorové připravenosti návštěvníka“:-). Jen pro zajímavost – výška rámu je 60 a šířka 38cm! Takže hurá do Znojma!
To zní přímo báječně, tak já začnu trénovat na ten „zkušební rám“ a třeba se tam někdy potkáme 😉
Ačkoliv jsem u moře už pěknou řádku let nebyla, pozorování podvodního světa skrz potápěčské brýle miluju. A jako malá jsem ráda navštěvovala podzemní katakomby pod bazilikou na Velehradě, bylo to tam vždycky trochu tajemné a strašidelné, což mi teď připomnělo, že jsme tam s našimi dětmi ještě nebyli a musíme to napravit:)
Velehrad mám také na seznamu výletních míst, tak třeba se tam někdy potkáme 😉
V tom případě doporučujeme navštívit i místní cukrárnu, hřiště a projít se cyklostezkou kolem rybníka na Modrou do archeoskanzenu, terária a Živé vody:) I když to abyste se zdrželi tak dva, tři dny:)
Skvělé, díky moc za všechny tipy, tak teď už jen naplánovat kdy!
Mě všechny ty prostory, kde se člověk nemůže volně rozběhnout, spíš straší než lákají. Proto se na ně ráda podívám v televizi nebo prohlídnu knížku. Podmořský svět mě stále přitahuje, ale hlavně ten, který není úplně hloubkový – takže ideální šnorchlování nebo loď se skleněným dnem, kdy člověk nakoukne očkem. Nebyla bych moc dobrý parťák pro Cousteaua 🙂
Také mám respekt – z hlubin i výšek. Ani ze mě by Cousteau radost neměl 🙂
Na potapeni si netroufam, nebot mam ohromny respekt z vody. Nicmene vypravy do podmorskych hlubin jsou pro me naprosto fascinujici.
Nekolikrat jsem byla v podzemnich jeskynich a jednou v dole v Ostrave. Priznavam se, ze i po techto navstevach mam ohromny respekt z kazdeho, kdo zvladne sestoupit vice jak 5 metru pod zem.
Ostravu mi už tu párkrát doporučili, takže díky, jen jste mě utvrdila, že je takřka nutnost to vidět 🙂
Take jsem Ostravacka a sfarani stoji za to, obdivuju horniyk, delat bych to nemohla. Nejak me to desi vic nez ta voda ? Potapeni jsem zkousela jen do malych hloubek, ale plavat mezi zraloky a jinou zveri musi byt super, to bych si i zkusila.
Tak mě osobní setkání se žraloky neláká, i když není žralok jako žralok. 😉