10
Dub
2018

Testovali jsme: aplikace Lipa Learning

Aplikacím jsme dlouho odolávaly. Ani ne tak z obavy, že by se to mohlo „časově“ vymknout z rukou. Spíš proto, že jsem nikde nenarazila na nic, co by stálo za to pouštět. Před rokem jsem ale na Dětském dni narazila na stánek Lipa Learning a dostala tip na elektronické knížky z dílny této české, velmi progresivní firmy.

První zkušenost

Trvalo mi ale celý půl rok, než jsem se dostala s Májou k jejich testování. Tak nějak jsme s nástupem do školky a s novým členem v rodině nenacházely delší chvíli, kdy bychom je mohly společně ozkoušet. A nechat Máju u nich samotnou se mi taky nechtělo. Nakonec je dobře, že to tak vyšlo, protože Mája zase o pár měsíců „dozrála“ a myslím, že nyní ve čtyřech letech a kousek, má na ně ideální věk. A jak se nám elektronické knížky Lipa Learning líbí? Posuďte sami.

Aplikace jako elektronická knížka

Lipa Learning nám poskytla k testování celkem čtyři elektronické knihy: Wizards Book, Band Book, Frog Book a Planets Book

Na všech čtyřech knížkách je báječné to, že si je můžete pustit hned v 22 jazykových verzích. Z angličtiny je na výběr britská, americká nebo dokonce ESL (English As a Second Language), což je úžasná pomůcka pro děti, které s angličtinou teprve začínají. Tady se můžete podívat, jaký je rozdíl mezi rodilou britskou angličtinou a zjednodušenou ESL angličtinou:

British English:

I see something behind those branches. Touch them and see what’s beyond…

The first wizards to compete were clever Cornelia and clumsy Mr. Pumpkin…

ESL:

What’s in the trees? Touch and see…

This is Cornelia. She is clever. This is Mr. Pumpkin. He is clumsy.

V knížkách nejde jen o pouhé předčítání textu a otáčení elektronických stránek. Dítě si během čtení samo objevuje (nebo je k tomu vyzýváno vypravěčem) interaktivní prvky na obrazovce – kliknutím na různá místa se různé animační prvky rozhýbou, zabarví, vydají zvuk apod.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé příběhy:

Wizards: A Story of True Victory

Graficky se mi líbí hned po Planets Book nejvíc. I Máje – především Mr. Pumpkin, kterého jsme dokonce viděly i naživo na Dětském dni. Je to příběh s morálním ponaučením:

Whether you win or lose, always be nice and don’t laugh at your fellows. Friends should forgive each other.

Velké plus této hry je také, že je zde kvíz s porozuměním příběhu. Otázky a jednotlivé možnosti odpovědí jsou doprovázené animacemi, pomocí kterých se dítě snadno dovtípí, nač se vypravěč v kvízu ptá.

Why do you think Mr. Pumpkin ran away? Because a) He felt sad, b) He was happy, c) He was hungry.

Navíc z doprovodného, krásně intonovaného komentáře vypravěče pozná, jestli uhodlo správně nebo ne.

Planets Book

Z téhle aplikace mám velkou radost. A zdá se, že i Mája. Krásně se nám totiž doplňuje s knížkou o vesmíru od Usborne Books, kterou přinesl Ježíšek. Napoprvé jsem elektronickou knížku Máje pustila anglicky, ale pak jsem si řekla, že asi bude lepší, když bude názvy planet a vůbec příběh, který stojí za jmény planet, znát dobře nejprve česky. Jupiter už stejně asi zůstane „džůpitr“, ale to se, doufám, časem srovná.

Elektronická knížka je nádherně graficky zpracovaná, má velkou škálu interaktivních prvků a dítěti krásně vysvětlí původ jmen planet.

Band Book

Příběh z muzikantského prostředí o tom, jak je důležité si jít za svým snem a nenechat se odradit počátečními překážkami či neúspěchy. I o tom, že bez práce nejsou koláče. Hlavní hrdinové jsou, trochu netradičně, ze světa hmyzu. Opět nechybí interaktivní prvky a vypravěč.

Frog Book, A Counting Tale

Nikdy mě nepřestává fascinovat, jak Máju nikdy nepřestane bavit počítat. Jestli ve dvou letech něco dělala snad každou hodinu, tak to bylo počítání do deseti anglicky. Nikdy jsem ji to přitom cíleně neučila, naučila se to sama z písniček a říkanek. O to víc mě překvapuje, že ji tato počítací hra baví i ve čtyřech letech.

V příběhu nečekejte žádné morální ponaučení, jde čistě jen o naučení počítání a číslovek do deseti různými způsoby. Mně z toho jde hlava kolem, ale pro mě ta hra dělaná není, že? ?

Hra je velmi interaktivní a má sympatickou grafiku.

Tak co, vybrali jste si? Určitě některou vyzkoušejte, na Google Play jich mají celou škálu a za velmi přístupné ceny.

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..