26
Úno
2018

Nový seriál – K dětem světem: Pexeso I Never Forget a Face

S rostoucím věkem rostou i nároky dítěte na vědění. A najednou se ocitám před tolika otazníky chrlenými ze čtyřletých úst, že si někdy připadám jak v nekonečné spirále, ze které nevede cesta ven. Nebo ze které je motanice s mnoha východy a já nevím, kudy se vydat. Zkrátka a dobře, svět je velký a já ho chci své dceři ukazovat takový, jaký je – co nejpestřejší. A tak na blogu tímto zahajuju nový seriál K dětem světem. Bude obsahovat tipy na hry/hračky a další poznatky, které mi pomáhají sytit dětskou zvědavost po našem velkém světě.

Nový seriál – K dětem světem

Nový seriál už vlastně odstartoval příspěvek Mapy, nádherné publikace od nakladatelství Host. Mapy se těší velké oblibě nejen u Máji, ale v podstatě u všech členů rodiny, přičemž si tam každý najdeme své. Mája nejraději zkoumá dětičky a já s pocitem méněcennosti doháním dávno zapomenuté geografické znalosti ze školy v mnohem zábavnější formě než ve škole.

I Never Forget a Face

Dneska vám představuju náš další objev: pexeso I Never Forget a Face od Eeboo.

Na tohle pexeso jsem narazila úplně náhodou v recenzi na Blogu Zrzky  a pořídila ho Máje k Ježíšku. Od té doby u nás hrajeme několikrát do týdne a nepřestává mě to bavit, ani když mě dcera s přehledem válcuje. Je ale pravda, že mě víc než sledovat, kde která kartička leží, baví tipovat, ze které země dané dítko je.

Pexeso obsahuje 24 dvojic, na nichž jsou ztvárněné děti z různých koutů světa. Netuším, podle jakého klíče jsou země zastoupeny, ale Máju trochu rozčiluje, že tam není nikdo z České republiky. Každopádně se mi líbí, že pexeso ztvárňuje všechny typy pletí. U nás ve středočeském kraji rozmanitost, co se pleti týče, aby člověk pohledal, takže tahle hra je skvělý pomocník pro dětskou představivost a seznamování s neznámým.

Skotka nebo Vietnamka

U Máji zatím vede holčička ze Skotska, protože se jí líbí její dlouhé vlasy a pěkná baretka. Mojí favoritkou je Francouzka, s nádherným věnečkem ve vlasech, a Vietnamka – jednak proto, že už mě několikrát nezklamala a povedlo se mi ji trefit jako jednu z mála, a taky proto, že mi připomíná moji oblíbenou autorku Střapáčka a Meduňky Khoa Le.

Není pexeso jako pexeso

Jednotlivé kartičky ale mají samozřejmě mnohem širší využití než jen pouhé pexeso. Dají se také krásně použít pro představování různých zemí. Já sama se chystám pomocí nich Máje postupně představit jednotlivé země v již zmiňované knížce Mapy. Určitě ji bude bavit hledat další dětské zástupce daných zemí vyobrazené přímo na mapách.

Kartičky jsou také báječným pomocníkem pro povídání si o rozmanitosti typů lidí, pletí, vlasů, očí. Zkrátka – Mája už svojí prostořekostí párkrát komentovala vietnamské holčičky z našeho okolí a díky téhle hře si o tom můžeme povídat hlouběji. Můžeme zkoušet najít na mapě oblasti, kde všude žijí lidé s podobnými rysy, jak to u nich doma vypadá, čemu se rádi věnují ve volném čase, co rádi jedí apod. S kartičkami se tak dá absolvovat celý kurz mezikulturních studií pro předškolní děti. Své si tam najdou i mladší, jen je hru potřeba přizpůsobit jejich možnostem.

Pexeso je z kvalitního materiálu, z velmi tvrdého kartonu potaženého folií, takže určitě dlouho vydrží. Karton je navíc z 90 % z recyklovaného materiálu, takže i ekomilovníci si přijdou na své.

?

Za nás naprostá jednička!

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..