14
Kvě
2015
doublebubble

Já a můj blog

Jsem mámou na rodičovské dovolené. Narozením dcery se mi život tak trochu otřásl v základech. Večerním návštěvám pražských kaváren a filozofování v doprovodu sklenky (sklenek) červeného s kamarády z různých koutů světa odzvonilo těsně před porodem. Festivaly promítající filmy v původním znění se už taky delší dobu obejdou bez mé účasti. Pěknou knížku v originále si v klidu přečtu pravděpodobně, až dcera odmaturuje. A cestování s omezeným počtem zavazadel do neomezených dálek se omezilo na zasněné listování zaprášenými fotoalby. Dálky z celého světa tak v současnosti mohu vnímat jen díky překladům, ke kterým se dostávám skrze svoji profesi.

Kulturně jazyková izolovanost v malém středočeském městečku, kterou prožívám od narození dcery, mě pomalu a jistě přivádí k zoufalství. Dcera mi roste před očima. A každým okamžikem se ptám, jak to udělat, abych ji neochudila i o jiné světy, dala jí nahlédnout pod pokličku něčeho zdánlivě vzdáleného a naučila ji už od mala vnímat i jiný rozměr, který znalost cizího jazyka a kultury přináší? A jak to udělat přirozenou a hlavně nenásilnou formou?


Jazyková pestrost

Odpověď je víc než nasnadě. Stačí ji přece už od mala obklopovat vším, co je pestré. Naladit ji i na jinou jazykovou stanici tak, aby pro ni v budoucnu bylo mnohem snazší se do tajů cizích jazyků ponořit sama. A tak jsme to rozjely: začaly jsme písničkami, ještě když tygře vyčuhovalo ze zavinovačky a jedeme dál! 

Blog o dětech a cizích jazycích

Na tomto blogu s vámi budu sdílet nápady, jak nenásilnou formou naladit vnímání dětí i na jiné jazyky, než je mateřština. Předpokládám, že nevyrůstají v bilingvním či multilingvním prostředí a nenavštěvují každý den mateřské školy či obdobné instituce vedené v cizím jazyce. Chcete-li se do podobného projektu jako rodiče pustit, budete potřebovat investici především v podobě času (byť se nejedná o zdlouhavé hodiny). Taky jistou dávku důslednosti a pravidelnosti. A hlavně trpělivost – nechtějte zázraky na počkání. Jsem přesvědčená, že úsilí věnované dítěti v útlém věku se projeví až později, zato s větší parádou.


 doublebubble

 

4 Responses

  1. Anonymní

    Super blog 🙂 Jen si opravte hned tu prvni vetu, mate tam "Jsem na mamou na materske" – sorry za pruzeni a omluva za neexistujici diakritiku 😀

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..