24
Čvn
2015

Knihkupectví: Once Upon A Time

Moc mě to mrzí, ale knihkupectví Bylo-Nebylo ukončilo na jaře roku 2016 svoji činnost. Bohužel nedokázalo svými cenami konkurovat velkým knihkupectvím a internetovým obchodům. 🙁

——-
Minulý pátek jsme s Májou kolem poledne uvízly v rozpálené Praze a bloumaly ulicemi, vyhledávajíce všemožné příležitosti vrtnout se někam do stínu.

Na malou chvilku jsme nás zabavily vršovické obchůdky skýtající dostatek stínu a zajímavých podnětů. Kdyby bylo jen na mě, vydržela bych tam celou věčnost, ale špatné načasování (doba poledního klidu Máji), si žádalo pokračovat v cestě.
Zachránila mě až vykotlaná vršovická dlažba, která vždy bezpečně splní svůj úkol: Mája spokojeně usnula s leporelem na klíně a já si mohla projít svoji oblíbenou trasu z Vršovic přes Vinohrady na Žižkov. Z Prahy jsme se odstěhovali před dvěma lety a tak mě tyhle melancholické procházky po místech, kudy jsem dřív chodívala dennodenně,  vždycky nabijí novou energií.

A taky vždycky něco nového objevím!


A ani tentokrát mě vycházka nezklamala. Byly jsme zrovna kousek od Parukářky, když se Mája probudila a volně navázala na svůj celodenní monolog Bá-bo-ka, který začal už dávno před tím, než jsme vyrazily vlakem do Prahy. Bylo víc než jasné, že déle ignorovat pískoviště už nezvládnu. Leda by se stal zázrak. Rozpálený vzduch a dlažba kolem třetí hodiny odpoledne dával tušit, že pískoviště bude sebevražda. Jako by moje myšlenky vyčetla nějaká vyšší moc, ještě než jsme stihly zabočit směrem nejbližší pískoviště, všimla jsem si hravého nápisu na ošuntělé fasádě rohového domu v ulici Chelčického.

Bylo nebylo – Once Upon a Time. Dětské knihkupectví. Zkusíme to, třeba se ještě zabaví! Vešly jsme dovnitř a čekal na nás doslova knižní ráj. Přívětivý nizozemský majitel s velkým pochopením pro rozverná dítka (sám má doma tři!) a s vytříbeným smyslem pro kvalitní dětské knížky všeho druhu. Co je ale hlavní, vedle českých knížek má i úžasnou nabídku velmi krásných knížek z druhé ruky v angličtině, francouzštině, španělštině i němčině. Anglické knížky si nechává posílat přímo od přátel z Británie, kteří je pečlivě vybírají v antikvariátech, kus od kusu. A to vše za více než přijatelné ceny!
Takže co si budeme povídat. Zatímco Mája následující hodinku strávila zběsilým pobíháním sem a tam (díky, majiteli, za prostorný dětský koutek!), já mohla v relativním klidu trpět. Bylo mi víc než jasné, že i když ty knížky chci VŠECHNY, můžu si jich odnést jen pár. Koukněte sami, nejsou úžasné?
Díky těmto báječně hravým, interaktivně pojatým knížkám jsme následující den celá rodina přežili dvakrát dvě hodiny strávené v autě na cestě za příbuznými. A knížky nám teď zpestřují čas každý den. Až půjdete kolem, nezapomeňte se v knihkupectví zastavit, ale hlavně mi tam ještě něco nechte! Chystám se tam brzy znovu…

 

A tak se taky stalo – jen pár dní poté, co jsem sepsala tento příspěvek, mě moje zvědavost přivedla do knihkupectví znovu. Zajímalo mě, jak vůbec vznikl nápad otevřít si dětské knihkupectví s kvalitními knížkami v různých jazycích? Majitel knihkupectví, Avi, byl velmi vstřícný, a tak jsme spolu udělali rozhovor. O tom, jak se svojí ženou vedou děti k cizím jazykům (Avi kromě rodné holandštiny mluví perfektně anglicky, hebrejsky a také česky; jeho česká žena Vilma vystudovala italštinu a španělštinu, mluví perfektně anglicky a naučila se i holandsky), jak jim čtou v různých jazycích a jak si otevřeli knihkupectví a interaktivní prostor, kde plánují kreativní kurzy všeho druhu pro děti v cizích jazycích.
To vše najdete v příštím příspěvku. Stay tuned!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..