15
Zář
2015

Rachel and The Tree Schoolers

Asi před půl rokem objevil můj muž náhodně videa s anglickými písničkami pro děti pod neobvyklým názvem Rachel And The Tree Schoolers.

Při prvním spuštění jsem se trochu zalekla. V kuchyni se nám rozezněla na můj vkus trochu vtíravá melodie echt americké country zpívané sice sympatickou, ale na první pohled trochu příliš sugestivní paní s pusou dokořán. Její mimika a gesta jsou tak výrazné, že člověka buď odradí nebo pohltí. Mně se stalo na začátku to první, Máje to druhé: Poulila svoje očka tak, že jsem se lekla, jestli zůstanou na svém místě. Dnes už jsme na tom ale obě stejně.

Stačilo pár dní s Rachel a Mája zanevřela na všechny předchozí písničky. Při každé příležitosti k písničce se začala důrazně dožadovat tety. Tak si totiž Rachel sama nazvala. Nejdřív jsem Májin zájem přisuzovala právě oné sugestivitě interpretky, ale pak jsem pochopila, že je to trochu jinak. Máju zajímalo především znakování, kterým Racheljednotlivé písničky provází. Některé znaky si z písniček osvojila dokonce natolik, že je sama začala používat i v konkrétních situacích mimo písničku.

Kdo je to vlastně Rachel a proč ve svých písničkách používá znakovou řeč?
Rachel Coleman je původní profesí folkrocková zpěvačka, která se znakovou řečí začala intenzivně zabývat, když se jí narodila hluchoněmá dcera Leah. Společně se svým mužem věnovala znakování veškerou energii a její úsilí se vyplatilo. Leah už v roce a půl uměla tolik znaků, že v komunikaci výrazně předčila všechny své slyšící vrstevníky. A protože Rachelchtěla, aby se s Leah dokázali dorozumět i ostatní příbuzní, rozhodla se pro ně natočit několik hudebních videí, která by jim učení znakové řeči usnadnila. Videa se stala velmi oblíbená nejen v její rodině, ale i mezi přáteli a díky obecnému boomu znakování pro děti začala rychle získávat popularitu napříč Spojenými státy. Dnes má Rachel vlastní produkční společnost a získala několik ocenění, včetně nominace na cenu Emmy Awards. Prostřednictvím svých písniček učí děti nejen znakovou řeč, ale snaží je všeobecně vzdělávat a pěstovat v nich pozitivní lidské hodnoty.
Videa a znakování velmi pomohly i její druhorozené dceři Lucy, která se narodila s rozštěpem páteře a dalšími vývojovými vadami. Přestože lékaři Rachel varovali, že Lucy nebude nikdy schopná znakovat, od pěti let se její stav pozvolna začal zlepšovat a objevily se u ní i první znaky! Dnes navštěvuje běžnou základní školu, kde velmi dobře prospívá.
 
Na stránkách své produkční společnosti Rachel odkazuje na řadu vědeckých studií dokládajících, že znakování u dětí zvyšuje inteligenci a zlepšuje sociální dovednosti. Děti, které se naučí brzy znakovat, mají také tendenci se naučit dříve číst. 
 
Rachel alias teta je se doslova stala dalším členem naší rodiny, byť jen virtuálním. Nemine den, abychom si nepustili její písničky. Máje se líbí nejen znakování, ale také to, že všechny postavy jsou v písničkách reálné – jsou to skutečné děti a skuteční dospělí. Reaguje na ně mnohem lépe než na animované postavičky. Důležité je také, že vycházejí z pohybu, rytmu a opakování. Mají pestrou škálu témat vhodných pro ty úplně nejmenší až po školáky. Ty nejmenší učí hygieně a zdravému životnímu stylu, starší se pak mohou dozvědět třeba, jak funguje bouřka, co je to fotosyntéza, nebo se učí poznávat hodnoty mezilidských vztahů a pěstovat zdravé sebevědomí.

Zatímco popularita jednotlivých písniček se u Máji neustále střídá, jedna se drží na vrcholu oblíbenosti už od začátku. Je to ukolébavka Sleep, Sleep, Little OneNajdete ji v čase 1:04:13.


I já mám svoji oblíbenou Share It With Your Friend, v čase 1:06:50. Uznejte sami, není myšlenka, kterou Rachel dětem radí, skvělá?

 

 „I am going to tell you how you can rembember something forever so that you never ever forget it: Go share it with your friend! When you share it with a friend, it becomes a part of you!“


Ucelený soubor písniček je k dispozici online na již zmiňovaném odkazu nebo si můžete zakoupit různé série DVD na stránkách Two Little Hands Production.

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..