20
Pro
2017

Podzimní hrátky s angličtinou

Už je to oficiální. Zítra začíná zima. A tak oblékám huňaté ponožky a jdu se schoulit k počítači, abych zavzpomínala na naše podzimní hrátky s angličtinou. Co se změnilo, co je při starém a co nás čeká?

O tom, jaké bylo naše léto s angličtinou, jste si mohli přečíst tady. A jaký byl podzim? Úplně jiný.

Dvě změny

Především nás potkaly dvě velké změny.

Od září Mája nastoupila na „plný úvazek“ do školky, a tak logicky zbývá méně času na naše anglické hrátky. Toho jsem se bála úplně nejvíc. Bála jsem se, že s méně častým kontaktem s angličtinou Mája ztratí zájem, vyjde ze cviku nebo „prokoukne“, že jiné děti tohle doma nedělají a začne angličtinu odmítat.

A na konci října jsme doma přivítali nového člena rodiny, Žofinku. Je to druhá velká změna. Vlastně jsem si nikdy moc nedovedla představit, jak dělat anglické hrátky se dvěma různě starými dětmi najednou. Váhala jsem, jestli to vůbec jde.

Angličtinu má stále ráda

Naštěstí ale byly všechny tyhle obavy více méně liché. Sice už netrávíme každý den tolik času v angličtině, ale minimálně jednou denně s angličtinou v kontaktu jsme – většinou si v angličtině povídáme cestou ze školky nebo na nákup a pravidelně každý večer (opravdu každý) čteme jednu českou a jednu anglickou knížku. Je to krásný rituál, kterého se nechceme vzdát ani jedna. O víkendu, nebo když zbude čas, si stihneme v angličtině zahrát i nějakou deskovou hru nebo si povídat při hraní s panenkami, kreslení či jiné aktivitě. No a samozřejmě párkrát do týdne nás nemine Ben and Holly nebo Charlie and Lola. To jsou u nás dva aktuální hity.

Májin zájem o angličtinu také neopadl. Novinkou je ale věta, které se drží už pár týdnů: I will speak English only with my Mummy, Daddy and Žofka. Když má příležitost mluvit s rodilým mluvčím, tak to z nějakého důvodu odmítá. Stydí se, a tak ji nenutím. Věřím, že si dřív nebo později sama cestu najde.

Stále setrvávají momenty, kdy automaticky přepíná do angličtiny. Je to pro mě znamení, že angličtina je opravdu přirozenou a nenucenou součástí jejího života a jsem za to vděčná. Ne proto, že je to trendy, že jsem ambiciózní rodič nebo že chci, aby byla napřed. Ale protože je to nesmírně obohacující žít ve dvou jazycích. Aktivity, které jsou rutinní a nudné, protože jsou pořád „dokola“, najednou získají nový rozměr a s cizím jazykem jsou mnohem pestřejší.

Často do angličtiny přepne, když má nějaký impulz – třeba když se vidíme s její bilingvní kamarádkou Leničkou, která mluví s maminkou anglicky. Nebo když vytáhne hračku, se kterou si většinou hrajeme jen anglicky. Nebo když chce moji pozornost hned ?.

Hrajeme si v angličtině

A jaké deskové hry jsou u nás teď oblíbené? Na podzim jsme objevily krásu Story Cubes. Nebyla jsem si jistá, jestli Mája v necelých čtyřech letech zvládne vymyslet příběh z nahodilých obrázků, tak jsme si je na zkoušku vyrobily podomácku z kaštanů. Hrály jsme česky i anglicky. V češtině se smyšlený příběh snažila vždy napasovat do nějaké známé pohádky, v angličtině většinou kopírovala příběhy, které jsem předtím vymyslela já. Jen se jí většinou nedařilo příběh dokončit s pointou. Zatím je to pro ni náročnější, ale i tak v nich spatřuju obrovský význam pro komunikaci: už jen to, že pozorně poslouchala můj příběh, když jsem byla na řadě já, a dokázala ho z větší části zopakovat. A jeden příběh zvládla úplně sama i s pointou. Docela jsme se s mužem nasmáli:

Once upon a time there was an island. And there (jak se řekne bydlí?) lived a snowman. And an octopus. And she said: „I’m bored here, I’m going to swim. Bye. The end.“

Aktuálně u nás také frčí karetní hra I Can Do That! s motivy Dr. Seusse a jeho The Cat in the Hat. Její princip je jednoduchý, snadno ho pochopí tříleté dítě. Cílem je nasbírat od každé barvy jednu kartu (celkem tři) a následně splnit vtipný úkol, který je na kartičkách napsaný. Propojení netypického pohybu vyžadujícího jistou dávku obratnosti a ještě cizího jazyka je nesmírně účinné. Dlouho jsem se tak nenasmála, když tatínek předváděl Crab walk to the bathtub with the fish under your chin. Chtěla jsem pořídit video, ale zakázal mi to ?

Hra stála pár kaček a vřele ji doporučuju! Koupila jsme ji tady.

Angličtina s miminkem

Obavy, že s příchodem sourozence už nebude vůbec na angličtinu čas, se taky potvrdily jako zbytečné. Žofince jsou zatím necelé dva měsíce, tak nemůžu soudit, jak to bude do budoucna, ale zatím je vše na správné cestě – s anglickými hrátkami jsme už začaly i u ní. Tedy já ne, ale Mája. Nemůže se nabažit jejích drobných prstíků a poustupně si na nich oživuje dávno zapomenuté finger rhymes. Těším se, co bude dál!

Finger Rhymes

Říkala jsem si, jaká škoda, že s druhou dcerou nebudu mít na anglické hrátky tolik času. Ale můžu být v klidu – Žofku v anglických říkankách "trénuje" sama Mája 🙂

Zveřejnil(a) DoubleBubble dne Sobota 16. prosince 2017

Objevování cizích krajin a kultur

Velkou novinkou u nás je poznávání světa a cizích kultur. Nečekala jsem, že téměř čtyřleté dítě může projevit zájem o mapy, proto mě opravdu překvapilo, když si v knihkupectví dokázala nekonečně dlouho prohlížet velkoformátovou knihu s prostým názvem Mapy. Když jsem si ji prohlídla sama, pochopila jsem proč. O tuto báječnou publikaci z nakladatelství Host jste si nedávno mohli zasoutěžit u mě na FB. Příspěvek byl tak populární, že jsem se rozhodla pro vás udělat miniseriál o atlasech světa pro nejmenší. V příštích měsících se tedy máte na co těšit. A o soutěže také nouze nebude.

Krásné a hlavně hravé adventní dny!

 

 


 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..