29
Led
2017

Jak to chodí jinde: Petra a Matias

 

Anglická knihovna Matiho

Anglická knihovna Matiho

S Petrou jsem se seznámila na svém úplně prvním kurzu Jak vést děti k cizím jazykům vloni na podzim. Krom stejného jména nás spojuje i velká láska k angličtině. Jsem moc ráda, že mi dovolila nahlédnout pod pokličku cizojazyčných hrátek  u ní doma a mohu ji tak dnes společně s jejím synem Matim představit v dalším díle seriálu DoubleBubble Jak to chodí jinde.

Angličtina jako vášeň

U nás angličtina začala ryze intuitivně hned od narození, bez příprav nebo přemýšlení. Angličtinu opravdu miluju: vždycky jsem ji studovala nad rámec školních osnov, vycestovala za ní do ciziny jako studentka, strávila roky v zaměstnání, kde je angličtina hlavním korporátním jazykem; i mezi mými partnery bylo několik rodilých mluvčí. Přirozeně mi pak kontakt s angličtinou na mateřské chyběl. Chtěla jsem proto syna Matiho do angličtiny zasvětit co nejdřív. V životě se mu to určitě neztratí.

Naše začátky

Byly chvilky, kdy jsem s ním jen tak doma přeskakovala do angličtiny, ani nevím, jak a proč. Když mu bylo devět měsíců, začali jsme navštěvovat kurz pro nejmenší v blízkosti bydliště. Spíš jen pro legraci než z důvodu ambic, pro zpestření a protože je rád mezi dětmi. Jeho kontakt s angličtinou se tak zintenzivnil. Téměř každý den jsme poslouchali doprovodné audio nahrávky, k tomu prohlíželi související obrázkové sešity s textem a zapojili i pohybové hrátky. Součástí kurzu bylo také znakování pro miminka a spousta klasických anglických říkanek, které u takto malých dětí skvěle fungují.

Dobrou noc s Maisy Mouse

Dobrou noc s Maisy Mouse

První slůvka

Za tři, čtyři měsíce už z něho začala padat první slovíčka. Nejkrásnější bylo, když dám doma běhal třináctiměsíční prcek a několikrát denně s rukama nad hlavou hlásil, že je happy. Opravdu v situacích, kdy mu udělalo něco radost. V češtině by to slovíčko ještě nedal: slova si vybíral podle toho, co mu šlo vyslovit snadněji. Další bylo, myslím, apple. Vnímám to jako potvrzení toho, že angličtina se batolatům jako jazyk uchopuje snadněji. Od narození jsme navíc znakovali a jsem si jistá, že i to ho motivovalo k tomu, že začal brzo komunikovat i slovně.

Od nového roku jsme s navštěvováním kurzu přestali. Nelíbilo se mi, že v dalším kole se dětem nabízí pouze video bez doprovodného obrázkového knižního materiálu a jsou pryč i dětské říkanky. Vadilo mi také, že maminky, včetně dvou lektorek, na své děti během lekce mluví česky. Tím výuku, podle mě, naprosto degradují a děti matou.

Rozhodla jsem se nyní pro celodopolední kurzy pro nejmenší s občasným setkáváním s rodilým mluvčím 1:1. Jen je trochu problém, že tam s angličtinou začínají 3–5leté děti, které mezi sebou během hry komunikují hlavně česky. Naopak tuším, že individuální lektor Matiho hodně posune, protože, když je s někým sám, tak povídá opravdu hodně.

Kurz DoubleBubble

Vaše přednáška mě opravdu hodně nakopla. Moc mě to povzbudilo a angličtinu jsem díky tomu doma nasadila ještě víc, pořídila další krásné knížky, pročetla váš blog a další weby na dané téma.

Naše pokroky

V listopadu, kdy mu byly dva roky, začal doplňovat konce veršů, jak českých tak anglických říkanek. A teď, o dva měsíce později, už doplní po svém pár celých veršů nebo většinu říkanky sám (Happy Hedgehog, Finger song, Colors). Ale mnohem víc je jich samozřejmě v češtině.

Promítání angličtiny do hry

Překvapí mě hlavně při samostatné hře, kdy si přehrává známé situace sám pomocí hraček a já ho jen nenápadně sleduju. Při tom totiž obě řeči legračně míchá. Nedávno si jen tak napočítal anglicky do deseti nebo začíná suverénně vytahovat říkanky, které jsme poslouchali v angličtině před rokem.

Matiho česko-anglická knihovnička

Matiho česko-anglická knihovnička

Řídíme se náladou

Když jsme doma sami, tak si dáme někdy i celé dopoledne v angličtině, někdy jen při čtení knížky. Často mi nosí tu, kterou jsem ulovila u vás na kurzu, English Nursery Rhymes, listuje a vybírá, co mu mám číst. Během dne buď přeskakuju do angličtiny, když mi dá k tomu nějakým slovíčkem podnět sám, nebo když mám chuť já: ať při hře nebo běžných domácích aktivitách. Jemu je to evidentně jedno, zatím si neuvědomuje, že jde o dva jazyky, protože nepoužíváme označení anglicky nebo česky a vždycky na něj mluvím ve větách, nepoužívám izolovaná slova. Je to pro něj prostě další komunikační nástroj se mnou. Přestože i na mou anglickou konverzaci odpovídá zatím hlavně v češtině, tak na vše reaguje a rozumí. Když potřebuji chvíli pro sebe, tak zneužiju iPad a něm pustím Peppa Pig nebo jiná DVD a pak mě díky tomu překvapí i výrazem, který ode mě určitě nemá. Zkusila jsem i vámi doporučovanou Maisy Mouse, ale to ho nezaujalo.

Říkanky jsou poklad

Říkanky jsou poklad

Takže jak jste popisujete vy: anglické hrátky stojí u nás také na běžné konverzaci, hrách doma i venku, knížkách, audiu, videu, kroužkách s ostatními dětmi.

Pozdější začátky

Vaše Mája je o rok starší než Matias, takže když čtu příspěvky DoubleBubble, tak je to vlastně taková hezká předpověď toho, co nás čeká a na co se můžu těšit. Je to hlavně neuvěřitelný důkaz toho, že sdílení lásky k jazyku i bez rodilého mluvčího má cenu. Mé podobně jazykově vybavené kamarádky to začali řešit u svých dětí až třeba kolem tří, čtyř let chozením do školky s angličtinou a teď si spílají: jejich dítě při domácím pokusu o angličtinu odmítá komunikovat jinak než v češtině. Proto vidím, že to, co děláte má smysl, a vám a vašemu projektu moc držím palce. A těším se na další váš kurz.

—————————

Petro, děkuju moc za milá slova a držím palce, ať vás to oba stále baví!

Jak se vám líbí anglické hrátky Petry a Matiho? A jaké jsou ty vaše? Napište do komentářů nebo mi váš příběh pošlete na petra@doublebubble.cz.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..