Oblékáme panenky
Poprvé jsme tyto hravé a vzdělávací omalovánky z edice Ella & Max uviděli na pultu knihkupectví před dvěma lety. Od té doby se jejich řada hezky rozrostla a my máme o zábavu nejen na cesty postaráno. Co všechno v sobě řada kreativních omalovánek Oblékáme panenky skrývá a co se s ní vaše dítě může naučit?
Nejen omalovánky
Úplně první panenku, kterou jsem Máje koupila za návštěvu u zubaře, byla tak trochu i dárek pro mě: Španělka Ines. Její pestré flamenkové šaty, kytička ve vlasech a hlavně vějíř (!) Máju zaujaly na první pohled. A já doufala, že budeme o krůček blíž k mé vysněné španělštině.
Když jsme ji pořídili, neměla jsem v knihkupectví tolik času ji důkladně prolistovat, vlastně si ji vybrala sama Mája. Až doma mě celkem mile překvapilo, že to nejsou jen obyčejné omalovánky šatů. Vlastně v sobě skrývají mnohem víc. Kromě vybarvovávací kratochvíle je to především moc pěkná možnost, jak dítě hravou a zábavnou formou seznámit s odlišnou kulturou, se kterou nemá příležitost se běžně setkat.
Na omalovánkových listech je předtištěná stejná panenka v několika různých provedeních – většinou v tradičním, ale i moderním oblečení vystihujícím danou kulturu. Motivy se několikrát opakují, střídá se pouze pozadí. Nejdřív jsem si říkala, že to dítě nebude bavit, ale pravdou je, že možností, jak panenku nazdobit, je nespočet.
Kromě práce vlastní fantazie k pestré škále kombinací přispívá i poměrně bohatá zásoba samolepek v podobě různých doplňků – praktických i hravých. Zatímco u Eskymačky můžete lepit nespočet druhů tradičních kožešinových opánek, čelenek a brašen, nebo malé tuleně a lední medvědy, šatník španělské tanečnice flamenka překypuje vějíři, barevnými střevíci a květinami do vlasů. Velké plus je, že jeden list samolepek je černobílý, takže je čistě na vaší ratolesti, jak si samolepky dozdobí.
Poznávání kultury
Báječnou přidanou hodnotou je i přehledný úvod, díky kterému se společně s dítětem můžete dozvědět něco blíž o dané kultuře a jejich představitelích. Třeba o tom, že tradiční kuchyni Eskymáků tvoří maso a ryby, v létě často sušené na slunci na speciálních dřevěných stojanech, nebo že Eskymačky často používají speciální plášť amoti s obrovskou kapucí, ve které nosí své dítě.
Nechybí ale ani informace z klasického života – kdy chodí děti do školy nebo třeba jak se řekne v místním jazyce ahoj.
Britku nebo Japonku?
Edice Oblékáme panenky má už dnes velmi pestrou škálu představitelek – můžete si tak vybrat Britku Kate, Američanku Amy, Češku Terezku, Rusku Lenu, Tahiťanku Moheu, Francouzku Emmu, Japonku Akiko, Indiánku Aponi, Španělku Inés nebo třeba Brazilku Isabelu. My máme doma zmiňovanou Španělku, Američanku, Japonku a Indiánku. A na vás čeká Španělka, Britka nebo Eskymačka.
Něco pro vás
Díky spolupráci s nakladatelstvím Presco Group nyní můžou hned tři z vás vyhrát jednu panenku v naší soutěži. Napište mi do 14.7. do komentářů, kterou z výše uvedených panenek byste svému dítku pořídili nejraději a proč. Losování proběhne 15. července a budou do něj zařazeny odpovědi z blogového příspěvku i komentáře k příspěvku na FB.
Těšíme se a držíme palce!
Všechny panenky jsou krásné a je to báječný nápad, jak seznámit dítě s faktem, že všichni lidé nejsou stejní 🙂 Nám by se líbila pro začátek asi Britka, s angličtinou doma teprve začínáme a byla by to příležitost, jak seznámit Ellu s částmi oblečení a zemí, kde se mluví anglicky.
Britka je fajn, držím palce, třeba se poštěstí! 🙂
Prima, držíme palce. A díky za bezva letní tip na film 😉
Dobry den, mame zatim jen Spanelku a proto by se nam libila Britka i Eskymacka 🙂
Eskymačka je i za mě nej! Držíme palce!
Britka by se nam moooc libila ;).
Uvidíte, třeba to vyjde 🙂 Držíme palce!
Všechny jsou krásné ?. Nejvíc by se mi líbila Eskymačka, možná právě pro tu největší/nejviditelnější odlišnost (a jednou se tam chceme podívat 🙂 ).
Hned bych jela taky 🙂 Držíme palce, ať vyjde knížka i cesta 🙂
Děkujeme moc všem za účast. A blahopřejeme výherkyním!!!
1. Markéta Konečná Tomášková
2. Eliška Houzimová
3. Světlana Tománková